Moscow international education fair /
Program/
a New ecosystem of education /

Clusters and special projects
Topics
Target audiences
Time
All Business Program
12.04.2017
10:00–12:00
Organizer(s): The National Agency for Qualifications Development
Speaker(s): A.N. Leibovich, General Director, National Agency for Advanced Training, L.Iu. Eltsova, Deputy Minister of Labor and Social Protection of the Russian Federation, L.M. Ogorodova, Deputy Minister of Education and Science of the Russian Federation, A.A. Vuchkovich, Chairperson of the Council for HR Professional Training, I.D. Frumin, Research Advisor, Institute of Education R&DU HSE
среднее профессиональное образование
12.04.2017
10:00–10:30
Moderator: E.A. Smirnov
Speaker(s): A. Komissarov, Head of NPO “Education through Games”, Winners of the contest
12.04.2017
10:30–13:00
Organizer(s): Ministry of Agricultyre of the Russian Federation, RSAU - Moscow Timiryazev Agricultural Academy
Moderator: A.V. Tumanov,  The chief editor of the newspaper "Your 6 ares" the chairman of the Moscow inter-regional Union of gardeners
Speaker(s): V.S. Voloshchenko, Director of the Department for scientific and technological policy and education of the Russian Federation Ministry of Agriculture, M.P. Shchetinin, Chairman of the Committee for Federation Council on agrarian, grocery and use of natural resources policy, G.D. Zolina, acting Rector, FSBEI of Higher Education “Russian State Agrarian University - Moscow Timiryazev Agricultural Academy MTAA”, A.G. Samodelkin, Rector, FSBEI of Higher Education “Nizhny Novgorod Agricultural Academy, I.I. Vasene, Doctor of biological sciences, professor, Head of Ecology Chair at FSBEI of Higher Education “Russian State Agrarian University - Moscow Timiryazev Agricultural Academy MTAA, G.I. Karlov, Director, FSBSI “All-Russian Research Institute of Agricultural Biotechnologies”, S.F. Gavrish, Head of selective seed production company “Gavrish”, A.D. Artamonov, Governor of Kaluga Region, S.Ia. Popov, Head of the chair for plant protection at FSBEI of Higher Education “Russian State Agrarian University - Moscow Timiryazev Agricultural Academy MTAA”, I.G. Tarakanov, Doctor of biological sciences, professor, Head of Plant Physiology Chair at FSBEI of Higher Education “Russian State Agrarian University - Moscow Timiryazev Agricultural Academy MTAA, V.D. Naumov, Doctor of biological sciences, professor, Head of Soil Science, Geology and Landscape Engineering Chair at FSBEI of Higher Education “Russian State Agrarian University - Moscow Timiryazev Agricultural Academy MTAA, S.A.Dankvert, Head of Federal Veterinary And Phytosanitary Monitoring Service (Rosselkhoznadzor), Iu.A. Iuldashbaev, Doctor of agrarian sciences, professor, corresponding member of RAS, Dean Of Animal Science and Biology Department at FSBEI of Higher Education “Russian State Agrarian University - Moscow Timiryazev Agricultural Academy MTAA, O.I. Panteleeva, Prorector for Strategic Development of Applied Education at FSBEI of Higher Education “Russian State Agrarian University - Moscow Timiryazev Agricultural Academy MTAA, A.I. Baburin, First Deputy Chairperson of “All-Russian Agro-Industrial Association of Employers Agro-Industrial Association of Russia”, A.V. Razin, Minister of Agriculture and Food
12.04.2017
10:30–11:30
Moderator: N.Iu. Anisimov, Acting Rector of the Far Eastern Federal University
Speaker(s): D.P. Platonova, Deputy head of the laboratory "University development" at the National Research University - Higher School of Economics Institute of Education, T.S. Stanko, Pro-rector of Annapolis University, E.B. Borisov, Director for strategic partnership with IIDF, V.N. Pugach, Rector of Vyatsky State University, B.Ch. Meshi, Rector of Donskoy State Technological institute, A.V. Nicolaenko, Rector of Moscow Polytechnic Institute
12.04.2017
10:30–11:30
Moderator: A.M. Kondakov, CEO of "Mobile e-Education", President of the Institute of Mobile Educational Systems
Speaker(s): A.M. Kondakov, General Director of the Company “Mobile e-Learning”, President of the Mobile Educational Systems Institute, Head of the project for developing FSEI general education, corresponding member of RAE, A.KH. Gilmutdinov, Rector of Kazan National Research Technological University named after Tupolev (KNRTU), Vice President of Technical University Association, G.E. Peisahovich, General Director of “Baumansky” lyceum (Ufa city), M.G. Mokrinskii, Director of “Letovo” School, councilor to the Head of the Education Department of Moscow for the matters of innovative development of educational systems and organizations, A.K. Selskii, Head of “Deposit to the Future “Charitable Foundation programs, Director of Project “New Literacy and Key Skills of the 21st Century”, Iu.E. Tihomirova, Head of the Training Center, “Mobile e-Learning” Company
12.04.2017
10:30–11:30
Moderator: E.Iu. Esenina,  The head of the international division of the National Agency for the Development of Qualifications
Speaker(s): Iu.B. Hanzhina, Director of industrial growth human resourcing department at the Strategic Initiatives agency, L.V. Pak, Head of the human resource assessment and development department, Head of educational center at Pavlodar petrochemical works (Pavlodar, Republic of Kazakhstan), Kh. Kress, Federal Institute of Occupational Education, Germany
среднее профессиональное образование
12.04.2017
10:30–11:30
Moderator: S.G. Kosaretskii,   Director of the Center Institute of Education, HSE
Speaker(s): S. V.Iankevich, Director of the Center, R&DU HSE, A. Buhalo, Head of the program, CYIC (Center for Youth Innovation Creativity), T. Asmolov, Head of the Polycent network, D. Zhadaev, M.Petrova, A.Kostin
12.04.2017
10:30–11:30
Organizer(s): Ministry of Education and Science of the Russian Federation
Moderator: V.Sh. Kaganov,  Deputy Minister of Education and Science of the Russian Federation
12.04.2017
11:00–12:45
Moderator: O.M. Golyshenkova, President of MAKO
Speaker(s): V. Kulikov, First deputy General Director of “Technological Development Agency”, S. Kraichinskaia, Deputy General Director for human resources, “Professional Communities and Personnel Development Agency “Young Professionals” (Worldskills, Russia), S. Zhdanov, Vice President of the Committee for Forming Digital Assets at the Analytical Center of the Russian Federation Government, D. Timofeev, Deputy Head of analytical department, JS “SUEK”
12.04.2017
11:00–12:00
Speaker(s): A.M. TSarev, Director of Pskov Region SBEI "Therapeutical pedagogics and differential learning center", T.A. Soloveva, Director of Childhood Institute, S.V. Satsevich
12.04.2017
11:00–11:30
Organizer(s): Pushkin State Russian Language Institute
12.04.2017
11:30–13:00
Organizer(s): Russian State Children Library, Pushkin State Russian Language Institute
Moderator: M.A. Vedeniapina,  Director of the Russian State Children's Library, member of the Committee for the Support of Literature
Speaker(s): A.S. Soloveichik, Vice President of united publishing group “DROFA” – “VENTANA GRAPH”, Editor in Chief of the (1st of September” publishing house, K.S. Derevianko, General Director of Nonprofit Partnership “Native Word”, Head of the program “Dictionaries of the 21st century, K.A. Belkevich, Deputy Director of State Literature Museum for special projects, O.P. Mezentseva, Deputy Director of RSCL for Science and publishing activities, L.P. Leesova, Head of RSCL Training Center, S.V. Iliuhina, Head of RSCL Creative Development Department, N.G. Malahova, Chief Librarian of the Child Reading Sociology, Psychology and Pedagogics Department, RSCL, D. Bak, Director of the State Literature Museum, E. Pronicheva, Executive Director of Jewish Museum and Tolerance Center, O. Mezentseva, Deputy Director of RSCL for Science and publishing activities, I. Gavrishin, Deputy Director for IT and RSCL collection, A. Lebedeva, Head of Foreign Language Literature Department of RSCL
12.04.2017
11:30–12:30
Moderator: E. Kalachikova,   Head of the Directorate of Educational Programs in the Field of Arts and Culture of the Department of Culture of Moscow
Speaker(s): Ekaterina Latypova, Director for external relations of “Drofa” publishing house, Ilia Sozontov, Historian, co-founder of LUDI project
12.04.2017
11:30–12:30
Organizer(s): Department of the State Policy in the Sphere of Higher Education, Ministry of Education and Science of the Russian Federation, Assosiation «National Platform of Open Education»
12.04.2017
11:30–12:30
Moderator: A.A. Selianin,   General director of "School league"
Speaker(s): V.V. Gritsai, Deputy Director of Russian National children's center "Smena", E.V. Isupova, Head of educational administration (Pervouralsk city), M.N. Rakova, Leader of "New Model" initiative for supplementary education for children, V.N. Pronkin, First Deputy General Director of Oleg Deripaska Foundation "Free Business".
среднее профессиональное образование
12.04.2017
11:30–12:30
Moderator: A.A. Engovatova,   Deputy pro-rector of Lomonosov Moscow State University.
Speaker(s): N.Iu. Anisimov, acting Rector of Far East Federal university, T.S. Stanko, Pro-rector of Annapolis University, Vishwesh Kulkarni, School of Engineering, University of Warwick, M.S. Stepanov, Pro-rector for strategic development and international activities of State Social University, E.V. Ivanova, Head of the laboratory at Moscow city Pedagogical University, E.V.Galazhinskii, Rector of Tomsk State University, Joseph Van der Steen, Teacher in British Higher School of Art and Design
12.04.2017
11:30–12:00
case study
Speaker(s): G.V. Tihomirov, Deputy Director of National Research Nuclear University “MEPhI”
12.04.2017
11:30–12:00
Speaker(s): N.N. Poddiakov, Professor of the Psychology Department, a leading expert of the laboratory for Experimental and Behavioral Economy R&DU HSE, E.Ia. Podgornaia, Head of the Center for Developing e-Products of ?Mobile e-Learning” Company
12.04.2017
11:45–12:00
case study
Speaker(s): O.A. Radchenko, Director of linguodidactics center, linguistic testing and assistance to migration policy of A.S. Pushkin Russian Language State Institute
12.04.2017
12:00–14:00
Moderator: S.V. Sharikov
Speaker(s): E.A. Iamburg, Director of Moscow SBEI "School No. 109", member of RAE, Doctor of pedagogical sciences, S.V.Sharikov, Head of "LearnKnow" project, National Applied Research Center for Dmitry Rogachev Pediatric Oncology and Hematology Research Institute, Russian Children's Teaching Hospital, Moscow SBEI "School 109", O.Iu. Asaianova and teachers of i-School «Model of different levels of education in the hospital ward», Director, SBEI "Educational Technologies" Educational Center, I.N. Kaminskaia, Director, SBI CO general education organization for physically challenged "Kaliningrad Secondary Education Boarding-School", L.V. Averchenko, Director, KEI PE "Center for Curative Pedagogics and Differential Education, E.V. Shamonova, General Director, KSAEI "Educational Center of Krai"
12.04.2017
12:00–13:30
Organizer(s): Analytical Center for the Government of the Russian Federation
Speaker(s): A.I. Adamskii, Research Advisor, ANO “Institute of Educational Policy Problems “Eureka”, A.N. Arhangelskii, Writer, TV host, Professor RSU HSE, S.V. Stepashin, President of Russian Book Association, Representatives of Voscow Education Dept, Ministry of Education and Science of the Russian Federation
педагогическое сообщество
12.04.2017
12:00–13:30
Organizer(s): Department of General Education Ministry of Education and Science of the Russian Federation, IC RAO «Ushinsky Library», RSLA
Moderator: A.M. Haritonova, RC RAO “Ushinsky Library”
Speaker(s): L.F. Valiulina, Director, MBEI SES No. 32, Krasnodar, A.A. Selivanov, Director, MAEI “Gymnasium “Harmony”, Velikiy Novgorod city, T.I. Poliakova, Head of Information and library center, Associate Professor of Social Pedagogical Education Chair, CPS, St Petersburg Post-Graduate Pedagogical Education Academy, St Petersburg, V.G. Perkova, Director, SBEI FVE NSO (Novosibirsk Region) “OblCIT”, Novosibirsk, N.B. Sokolovskaia, Head of IBC Gymnasium No.13 “Academ”, Krasnoyarsk, E.V. Shamonova, General Director (Head of regional Information and library center) “Krayevoi Educational Center”, Khabarovsk
12.04.2017
12:00–13:30
Moderator: M.V. Mamuta, Head of Bank of Russia Service for Protection of Financial Services Consumers and Minority Stakeholders
Speaker(s): I.V. Manuilova, Acting Director of the Department for State Policy in general education at the Ministry of Science and Education of the Russian Federation, A.A. Emelianov, Head of the Department for Information Policy at the Ministry of Science and Education of the Russian Federation, V.S. Basiuk, Vice President of FBI “Russian Academy of Education”, A.Iu. Lazebnikova, corresponding member of Russian Academy of Education, Editor-in-Chief of “Teaching Social Studies in School” journal, Head of social and humanitarian education center Institute of Education Development Strategy FBI “Russian Academy of Education”, A.A. Danilov, Head of humanitarian education center of “Prosvescheeniye” publishing house, E.Iu. Malevanov, Rector of FSAEI FVE “Advanced Training and Professional Training of Educators, A.V. Lubkov, Rector of FSBEI HE “Moscow state Pedagogical University”, I.M. Remorenko, Rector of SAEI HE “Moscow City Pedagogical University”, I.V. Iashchenko, Director SAEI FVE “Pedagogical Mastership Center”
#государственночастноепартнёрство
#каквойтившколу
12.04.2017
12:00–13:00
Speaker(s): A. Pushkarev, Head of Communications, “Singenta” Company
12.04.2017
12:00–13:00
Speaker(s): P. Shapkin, CEO, UCC Board of Directors, Cyber Sports Company
12.04.2017
12:00–12:15
case study
Speaker(s): L.V. Bondareva, Dankan Christelow, Head of the foreign languages chair and communicating technologies at NRTU MIS&A, representative of C.U.P. (Great Britain)
12.04.2017
12:15–12:45
Speaker(s): V.Iu. Kiriuhin, Executive Director, ANO SVT "PrESTO Network Institute"
12.04.2017
12:15–12:30
case study
Speaker(s): A.A. Shvedovskaia, V.V. Ponomareva, Head of the Office of Information Management & Analysis, Deputy Director of Fundamental Library at Moscow State University of Psychology and Education
12.04.2017
12:30–14:30
Moderator: L.M. Ogorodova, Deputy Minister of Education and Science of the Russian Federation
Speaker(s): I.V. Arzhanova, Executive Director, NTF, I.A. Guskov, first deputy to the Rostov Region Governor, D.E. Bykov, Rector of Saratov State Technical University, E.V. Galazhinskii, Rector of Tomsk State University, V.A. Koksharov, Rector of the Ural Federal University named after Boris N. Eltsin, V.A. Konyshev, General Director, Neurobotics LLC, V.V. Kazakova, deputy Minister of industry and science od Sverdlovskaya Region, A.B. Sobolev, Director of Higher Education State Policy department at the Ministry of Education and Science of Russian Federation.
12.04.2017
12:30–14:00
Organizer(s): Ministry of Education and Science of the Russian Federation, All-Russian Center for Art and Creativity, «Republican multimediaenter»
Speaker(s): O.Iu. Vasilyeva, Minister of Education and Science of the Russian Federation, V.Sh. Kaganov, Deputy Minister of Education and Science of the Russian Federation, I.A. Mikheev, Director of the Department for State Policy in Educating Children and Youth at the Ministry of Education and Science of the Russian Federation, S.V. Mozgliakova, Deputy Director of the Department for Department for State Policy in Educating Children and Youth at the Ministry of Education and Science of the Russian Federation, M.N. Rakova, General Director of FSBEI “Republic Multi Media Center”, I.V. Abankina, Director of the Institute of Education Development at RSU HSE, O.V. Goncharova, Director FSBMC “All-Russian Artwork Center”
12.04.2017
12:30–13:30
Speaker(s): V.N. Kaie, Research associate of Game and Developing Environment Laboratory at Zaporozhetz RI of Preschool Education, E.A. Menshikova, Head of educational project “The ABC of Folk Culture”, I.A. Lykova, professor, L.G. Savenkova, professor, a corresponding member of Russian Academy of Education
12.04.2017
12:30–13:30
Moderator: N. Chebotar,   Publisher of Edutainme
Speaker(s): A.M. Kondakov, General Director of ?Mobile e-Learning” Company, President of the Mobile Educational Systems Institute, Head of the project for developing FSEI of general education, corresponding member of RAE, I. Kolomoets, General Director of “Uchi.RU”, A. Sazhin, Executive Director of the ?Open School”, M. Cherenkov, Deputy director of FSEI SMC DOMc, S. A. Romanov, Project Supervisor in the Educational System of the IT department of Moscow administration, M. I. Lazarev, General Director of “Internet.Urok”, P. E. Shcheglov, General director of “New Cloud Technologies” Company
12.04.2017
12:30–13:30
Moderator: D.A. Sudakov,   Expert of the Worldsills Union
Speaker(s): P. Fedorova, Head of Worldskills Union Industrial project, I.A. Fionov, Head of CTRP Group training work site
среднее профессиональное образование
12.04.2017
12:30–13:00
Moderator: A. Fedoseev,   President of the association "Circle Movement"
Speaker(s): E. Morozova, Deputy Executive Director of Skolkovo Open University, M. Prosekin, Head of methodological group o “Quantorium”, E. Clepikova, Head of the Department for educational programs, NP “Lift to the Future”, An. Komissarov, Leader of EduNet Platform: Education of the Future
12.04.2017
12:45–13:30
Speaker(s): T.V. Merkulova, Leading Expert “Psi Point” (Moscow)
12.04.2017
12:45–13:00
panel discussion
Speaker(s): E.S. Gogina, Pro-rector of Moscow State University of Civil Engineering (RSU MSUCE)
12.04.2017
13:00–15:00
Organizer(s): Department of Control, Audit and Offense Prevention, Ministry of Education and Science of the Russian Federation, Department of Finance, Organization of Budgeting, Methodology and Economy of Science and Education, Ministry of Education and Science of the Russian Federation
12.04.2017
13:00–14:00
Organizer(s): Pushkin State Russian Language Institute
Moderator: M.Iu. Lebedeva, Pushkin State Russian Language Institute
12.04.2017
13:00–14:00
Speaker(s): D. Orlov, Head of the project” Gold of the White Sea”, G. Levontin, Head and Program Instructor, Collection of Adventures LLC, T.S. Zarubina, General Director, Collection of Adventures LLC
#стандартыбудущего
Пятая четверть
12.04.2017
13:00–14:00
Moderator: O.M. Golyshenkova, President of MAKO
Speaker(s): Elena Kudriashova, Executive Director, Head of the Corporate Culture Development Office, Sberbank PJSC, Iana Donskaia, HR Director, Member of Board, Air Gates of the Northern Capital LLC (Pulkovo Airport)
12.04.2017
13:00–14:00
Organizer(s): Federal Agency for Sea and Inland Water Transport, Ministry of Transport of the Russian Federation, Ministry of Education and Science of the Russian Federation
12.04.2017
13:00–14:00
Speaker(s): A. Grechko, USE, BSE LUDI Course Founder
12.04.2017
13:30–14:30
Organizer(s): Department of General Education Ministry of Education and Science of the Russian Federation, IC RAO «Ushinsky Library», RSLA
Moderator: A.G. Blaginin,  Deputy Director of the Department of General Education of the Ministry of Education and Science of the Russian Federation
Speaker(s): A.D. Metelkin, Head of Training Center at RAE, E.R. Bagramian, Head of Laboratory for Analysis and Future Development of Education at RAE, D.A. Ivanchenko, Head of Methodological Department at RAE IC “Ushinsky Library”, E.Iu. Malevanov, Rector, FSAEI AS and FP (field practice), T.D. Zhukova, President of School Librarian Association of the Russian World (RWSLA)
12.04.2017
13:30–14:30
Moderator: D.Iu. Matveeva, Head of the Project Implementation Unit "The Future of the White Metallurgy" of the ChTPZ Group
Speaker(s): A.N. Golovnin, Deputy Minister- Head of administration for human resources and vocational education in Novosibirsk Region, Iu.L. Zinchenko, Director of vocational development department of Perm TME, A.V. Luzhbin, Head of Human Resource department at CTRP, A.D. Ponomarenko, Director of international program center, ANO “Rosatom Corporate Academy”
среднее профессиональное образование
12.04.2017
13:30–14:00
Speaker(s): S.N. Smorodina, Business trainer, entrepreneur, consultant, co-founder and trainer at "Beauty and Style School" (Petrozavodsk city)
повышение квалификации
12.04.2017
14:00–15:30
Moderator: A.M. Tsarev
Speaker(s): O.Iu. Vasilyeva, Minister of Education and Science of the Russian Federation, E.A. Silianov, Head of State policy department for children's rights protection at the Ministry of Education and Science, A.V. Sedunov, Head of state educational administration of Pskov Region, Iu.A. Demianenko, Rector of Pskov State university, A.A. Turchak, Governor of Pskov Region, V.V. Emelianova, First Deputy of the Governor of Pskov Region, N.N. Malofeev, Director of IRP RAE, RAE member
12.04.2017
14:00–15:30
Organizer(s): Ministry of Sport of the Russian Federation, Department of the State Policy in the Sphere of Education of Children and the Youth, Ministry of Education and Science of the Russian Federation, «FCOMOFE»
12.04.2017
14:00–15:00
Speaker(s): Iu. Smirnova, Chairman of Strategy sub-committee, SC INVITRO
12.04.2017
14:00–15:00
Speaker(s): E.Z. Kremer, School Counselor at University School of Moscow at Moscow City Pedagogical University
12.04.2017
14:00–15:00
Moderator: M.Voloshin, RedMadRobot
Speaker(s): A. Lobanov, Algorithmic, S. Yun, IC Samsung, D. Bystruev, LearnSwift
12.04.2017
14:00–15:00
Speaker(s): T. Zhabbarov, “Smart Course”
12.04.2017
14:00–15:00
Organizer(s): Pushkin State Russian Language Institute
Moderator: V.Sh. Kaganov, Deputy Minister of Education and Science of the Russian Federation, M.N. Rusetskaia, Rector of Pushkin State Russian Language Institute
12.04.2017
14:00–15:00
Moderator: O.M. Golyshenkova, President of MAKO
Speaker(s): L. Shepeleva, HR Director, OAK PJSC
12.04.2017
14:00–14:30
Moderator: E.A. Smirnov
Speaker(s): E.A. Sergienko, Deputy Dean for science and chairperson of general psychology chair at the State Academic University of Humanitarian Sciences (SAUHS) at IPs RAS, E.A. Khlevnaia, Founder and CEO of IC CTC, Chief Research Officer of the program for developing Emotional Intelligence at IC CTC, Exclusive representative of European Association of Cultural and Emotional and Intellectual projects (EACEIP) in Russia, E.A. Haustova, Head of the program” Social and Emotional Intelligence” of the charitable foundation “Deposit into Future” (Sberbank)
12.04.2017
14:30–16:30
Organizer(s): Department of the State Policy in the Sphere of Higher Education, Ministry of Education and Science of the Russian Federation, Assosiation «National Platform of Open Education, Federal Service for Supervision in Education and Science
Moderator: V.S. Timonin,  Deputy Director of the Department of State Policy in Higher Education of the Ministry of Education and Science of the Russian Federation
Speaker(s): A.B. Sobolev, Director of the Department for State Policy in Higher Education at the Ministry of Education of Russia; M.B. Lukashevich, General Director, Science Development Center LLC; Chairperson of “Open Education National Platform” Association; E.V. Ulitkina, Expert of Federal Education and Science Supervision Agency; Director of On-line Education Development Center at R&DU HSE; Deputy Director of Open Education Center, StPPU; Member of Executive Committee “League of Education”; N.M. Kiyasov, Vice President, Education, “Rybakov Foundation”, M.B. Lukashevich, V.S. Tretiakov, E.V. Ulitina, E.Iu. Kulik, S.V. Kalmykova, M.E. Kushnir, N.M. Kiyasov
12.04.2017
14:30–16:00
Organizer(s): Pushkin State Russian Language Institute
Moderator: O. Radchenko, Director of the Center for Linguodidactics of Language Testing and Migration Policy Assistance Pushkin state Language Institute
Speaker(s): D. Dobrovolskii, Chief Research Advisor of Vinogradov Institute of the Russian Language” at RAS, K. Derevianko, Head of the program “Dictionaries of the 21st Century”.
12.04.2017
14:30–15:30
Organizer(s): Ministry of Education and Science of the Russian Federation
12.04.2017
14:30–15:30
Moderator: A.M. Kondakov, CEO of "Mobile e-Education", President of the Institute of Mobile Educational Systems
Speaker(s): A.S. Soloveichik, General Director of DROFA LLC, O.A.Denisenko, DROFA LLC, E.N. Zhadanova, Marketing Director of “Prosveschenie” Publishing house, V.V. Kopylova, German Group Languages Center of Prosveschenie Publishing house
12.04.2017
14:30–15:30
Moderator: N.O. Ianykina, Head of the Department of Design and Innovation Activities of the University of ITMO
Speaker(s): A.A. Svistunov, Rector, I.M. Sechenov First Moscow State Medical University, corresponding member of RAS, D.A. Endovitskii, Rector, Voronezh State university, A.A. Andriushkov, Dean of "Engineering School" Department at MPU, F. A. Kazin, Dean of Technological Management and Innovations Department of National Research University of Information Technologies, Mechanics and Optics
12.04.2017
14:30–15:30
Speaker(s): T.G. Shmis, Head of educational projects, World Bank, I.V. Kuznetsova, Deputy Minister of the Russian Ministry of Science and education
12.04.2017
14:30–15:00
intervention
Speaker(s): I.A. Radchenko, Associate professor of NRU ITMO, facilitator of Open Knowledge International, Russia
12.04.2017
15:00–18:00
Speaker(s): M. Belinskaia, Head of education and process project department at Shiffers Advanced Research and Human Resource Management Institute, Methodologist, A. Gromyko, Head of international Educational Projects Department at Shiffers Advanced Research and Human Resource Management Institute, Iu. Sergeev, Head of Strategic Projects of Shiffers Advanced Research and Human Resource Management Institute
педагоги дополнительного образования
12.04.2017
15:00–16:00
work session
Moderator: A.A. Komissarov, Leader of the crowdsourcing project "EduNet: Education of the Future"
12.04.2017
15:00–16:00
Moderator: A. Kostin,   Founder of Inlearno
Speaker(s): R.F. Bairamov, President of the Foundation “Dialogue of Cultures – One World”, Head of CEC “ETHNOMIR”, P.M. Shumova, Director of Student Activity Center (Novy Urengoi city), T. Kubasova, Research Deputy Director of Darwin Museum
12.04.2017
15:00–16:00
Moderator: N. Klimantsova, Head of IACS Youth Projects
12.04.2017
15:00–16:00
Speaker(s): V. Belov, Head of Chair of Primary Metal Casthouse Production at the National Process Research University MIS&A
12.04.2017
15:00–16:00
Speaker(s): N.S. Priazhnikov, Professor of age-related psychology department at Lomonosov MSU, the author of professional identity methods and learning aids for vocational guidance actualization and professional activities.
12.04.2017
15:00–16:00
Organizer(s): Department of the State Policy in the Sphere of Children’s Rights Protection, Ministry of Education and Science of the Russian Federation
Moderator: L.P. Falkovskaia, Deputy Director of the Department of the State Policy in the Sphere of Children’s Rights Protection of the Ministry of Education and Science of the Russian Federation, A.D. Surazhevskaia, Public figure
12.04.2017
15:30–17:30
Moderator: A.E. Volkov, Deputy Chairman of the Council Professor of the Moscow School of Management "Skolkovo"
Speaker(s): O.Iu. Vasilyeva, The Minister of Education and Science of the Russian Federation, A.N. Shohin, President of Russian Union of Industrialists and Entrepreneurs, A.I. Komarov, Chairman of the CTRP BoD, R.N. Urazov, General Director, Worldskills Union
среднее профессиональное образование
12.04.2017
15:30–16:30
Organizer(s): Bank of projests for Rural Development (http:
ruraldevelopment.ru), Commission on Development of Science and Education, Civic Chamber, Commission on the Agricultural Sector and Development of Rural Areas, Civic Chamber
12.04.2017
15:30–16:30
Moderator: N.V. Tiurina, Head of the Department of Education and Social Projects in MIA "Russia Today"
Speaker(s): M.A. Akoev, Head of scientometrics laboratory, the Urals Federal University, I.A. Sterligov, Director of Scientometrics center, NRU HSE, I.G. Kuftyryov, Director of Rating Research Center at the Institute of International Development and Partnership at NRU ITMO, A.G.Chaplygin, Head of Interfax National University Rating research group, S.N.Bolshakov, Pro-rector, Syktyvkar State University named after P. Sorokin.
12.04.2017
15:30–16:30
Speaker(s): E.A. Sergienko, Deputy Dean for science and the Head of General Psychology Chair at the State Academic University of Humanitarian Sciences (SAUHS) IPs RAS, E. Khlevnaia, Founder and CEO IC CTC, Research Adviser for development program of Emotional Intelligence IC CTC, Exclusive Representative of European Association of Cultural and Emotional Intelligence Projects (EACEIP) in Russia, E. Haustova, Head of “Social and Emotional Intelligence” Program of the charitable foundation “Deposit to the Future” (Sberbank), V. Shimanskaia, Expert, Emotional Intelligence development at “Monsikov Academy”
12.04.2017
15:30–16:15
Moderator: N.N. Malofeev
Speaker(s): N.N. Malofeev, Director of IRP RAE, RAE member
12.04.2017
15:30–16:00
Organizer(s): Ministry of Education and Science of the Russian Federation
12.04.2017
16:00–17:30
panel discussion
Moderator: T.V. Raitina, CEO of the Agency Atlas Communication
Speaker(s): K.A. Alekseeva, Sales, Development and Customer relations Director at International Bureau of international educational programs “Plain Talk”, N.V. Krasikova, Marketing Specialist of German Academic Exchange Office DAAD, A.V. Golodnov, Higher education program coordinator of Goethe Institute, M.V. Drozd, Marketing Manager of the Netherlands Educational Center Nuffic Neso Russia, A. S. Matveeva, Educational Program Manager of the Czech center in Moscow, N. N. Rosanova, Senior Consultant of Education USA Information Center, R. A. Kosilov, Director of Education USA Information Centers, G.V. Ufimtsev, Deputy Director of “Scandinavian School”, leading expert in higher education od Finland and Scandinavian states, I. Shcherbakova, Recruitment Director - Europe and Central Asia, INTO University Partnerships (Great Britain)
12.04.2017
16:00–17:00
Moderator: S.Z. Kazarnovskii,   Director of "Class-Center" (Moscow)
Speaker(s): M.N. Sartan, General Director of “Umnaya Shkola” (Smart School), M.G. Mokrinskii, Director of “Letovo” school, Councilor to the Head of Moscow Education Department for the matters of innovative development of educational systems and organizations, N.V. Semyonov, Art-Director of “Tochka (dot) design school (Perm city), N.L. Logutova, Deputy Head of design school at R&DU HSE, I.V. Kuznetsova, Deputy Minister of Education and Science of the Russian Federation, A.A.Demeneva, Director of “Tochka (dot) design school (Perm city), M.B.Zaharova, Minister of Education for Moscow Region, Ia.F.Stretovich, Head of Civil Works and Reconstruction Administration at Moscow Education Department.
12.04.2017
16:00–17:00
Organizer(s): Ministry of Industry and Trade Of the Russian Federation
Speaker(s): O. G. Fedorova, President of Charitable Foundation for helping children, young and elder people “Hurry up for good Deeds!”, A. P. Bordin, Director of the foundation for technological support of education “Educational Process Navigator”, Iu. V. Nazarov, President of Russian Designers Association, A. V. Sokolov, Executive Director of “Association of On-line Shopping Companies”, A. S. Voskoboinik, Deputy General Director, Analysis and Strategy, SC “Children's World”, A. G. Andrunakievich, General Director of “Russian Association of Leathercrafters and Shoe Manufacturers”, A. G. Belozerov, Executive Director of “Association of Sports Industry Companies” (ASIC), S. A. Beliaeva, President of “Russian Association of Cloth Manufacturers”, P. I. Bobrovskii, Executive Director of “Association of Perfumery, Cosmetics, Household Chemistry and Hygienic Goods Manufacturers” (APCOHM), I. I. Egorova, President of NP “Art Industry Association”, A. A. Kruglik, President of Russian Ministry of Light Industry PJSC, S. G. Krzhizhanovskaia, Vice President of “Russian Association of Furniture and Wood Processing Industry Companies” (RAFWPIC), I. V. Biriukov, Director of National Assistive Technology Association AURA-Tech”, V. R. Kuchma, Director of Research Institute of Hygiene and Children and Youth Health Protection FSEI “NCCH” at the Ministry of Health of the Russian Federation, a corresponding member of RAS, T. A. Komissarova, Dean of High School of Marketing and Business Development R&DU HSE, Iu. S. Pesotskii, General Director of Interstate Association of Learning Equipment Developers and Manufacturers (IALEDM), D. Iu. Glushanok, General Director of New Media LLC, D. G. Loveiko, Executive Director Masha and the Bear LLC, A. V. Parafeinikov, General Director of CJSC “Grand Expo”, A. A. Sablukov, General Director of Zero Plus Media LLC, S. F. Zhavoronkov, Chairperson of Russian Association of Director for Communications and Corporate Media on developing cooperation between business and government, E. Iu. Butman, Board Member of the National Association of Network Retail (NANR), A. V. Tsitsulina, President of the Children Goods Manufacturers Association
12.04.2017
16:00–17:00
Moderator: V. Kovalev,   First Deputy Executive Director of the Managers Association
Speaker(s): N. Pochinok, Chairperson of sectoral Commission for business education, Association of Managers, Vice President, Head of HR Department, FSFC “Systema”, E. Vitshak, Head of Brand Management service, HeadHunter, I. Sviatitskaia, HR Deputy General Director, KROK Company, P. Habarova, General Director of City business School, N. Lagenen
12.04.2017
16:00–17:00
Speaker(s): G. Iunnaeva, Head of projects at National Center for Vocational Guidance, A. Andriushkov, Dean of Engineering School at Moscow Polytechnic University, A. Kondrat, Assistant Pro-rector for Academic Affairs, R&DU MPEI, E. Fokina, Expert of the Center for Vocational Guidance at Moscow State University of Civil Engineering (RSU MSUCE)
12.04.2017
16:00–17:00
Organizer(s): The Council of the Federation of the Federal AssemblyOf the Russian Federation, Ministry of Education and Science of the Russian Federation, The Government of Vologodskaya Oblast
12.04.2017
16:00–16:30
Speaker(s): M.M. Shalashova, Director of Supplementary Education Institute at Moscow City Pedagogical University
12.04.2017
16:15–17:15
Moderator: I.V. Evtushenko
Speaker(s): I.V. Evtushenko, Professor of oligophrenopedagogics and special psychology chair of the federal state budget higher educational institution at Moscow Pedagogical State university
12.04.2017
16:30–17:30
Moderator: A.Iu. Pimenov, Deputy Director of School No. 2116 (Moscow)
Speaker(s): A.Iu. Pimenov, Deputy Schoolman, School No. 2116 (Moscow), P.S. Severinets, ????
12.04.2017
16:30–17:30
Moderator: E.Iu. Kulik,  Director of the Center for the Development of Online Learning at the Higher School of Economics
Speaker(s): G.V. Mozhaeva, Director of the Institute of Distant Learning at Tomsk State University, S.V. Kalmykova, Deputy Director of Open Education Center at StPPU, N.V. Gafurova, Council to Rector of Siberian Federal University, V.L. Petrov, Pro-rector for Education at the National Technological Research University MIS&A, A.I. Fishman, Professor at Kazan (Privolzhsky) Federal University
12.04.2017
17:00–18:00
Moderator: E. Aksenova, Director of the Corporate University of Hydropower Engineering - a branch of PJSC RusHydro
Speaker(s): A. Andriushkov, Dean of Advanced Training Department, Head of the Center for working with gifted children at Machine Building Moscow State University (MBMSU), M. Tihonov, First Deputy Head of the Department of Education, Moscow, M. Borodin, Head of project office “Engineering Class in Moscow School”, O. Osinkina, Head of Program Center of earlier occupational guidance, RusHydro PJSC, Iu. Seliukova, Director of NP “Lift to the Future”
среднее профессиональное образование
12.04.2017
17:00–18:00
Speaker(s): M. Bulanov, Tutor, Moscow State Pedagogical University
12.04.2017
17:00–18:00
Speaker(s): I. Sozontov, USE, GSE LUDI Course Founder
12.04.2017
17:00–18:00
Moderator: N.V. Andreeva,   Mixed Training Center
Speaker(s): I.M. Bronshtein, Schoolman, School No. 1468 (Moscow), I.V. Novokreshchenov, Director of “Pokrovsky Qvartal” school No. 2095 9Moscow)
12.04.2017
17:00–17:30
Speaker(s): A.V. Zolotaryova, Rector of the Education Development Institute
12.04.2017
17:30–18:00
Speaker(s): I.N. Gribanov, Head of All-Russian training center for occupational mastership and promoting working professions, RCC “Smena”
12.04.2017
17:30–18:00
Moderator: A.Iu. Pimenov,   Deputy Director of School No. 2116 (Moscow)
Speaker(s): T. Iustus, Head of preschool division, “Universe” gymnasium, Krasnoyarsk, A.Iu. Pimenov, Deputy Schoolman, School No. 2116 (Moscow)
13.04.2017
10:00–12:00
Organizer(s): Ministry of Education of Moscovskaya Oblast
Speaker(s): T. K. Vinogradova, Head of the Administration of public education in Dubna, Moscow Region, I. B. Lazareva, Head of the Administration of public education in Orekhovo-Zuevo urban district, E. A. Orlova, Director of municipal budget financed educational institution “Lyceum No. 11 of Khimki urban district, I. L. Kokhnovich, Head of child development center (Nursery school No.66 “Beryozka” of Dmitrov municipal district, V. M. Demin, Director of state budget vocational educational institution of Moscow Region “Krasnogorsky College”, L. E. Katsyv, President of Association “Leaders of education in Moscow Region)
педагогическое сообщество
13.04.2017
10:00–11:00
Moderator: I.V. Rybina
Speaker(s): M.A. Simonova, Director of Research and Training Institute of comparative politic, PFUR, E.L. Voroshilov, Head of corrective pedagogics and special psychology chair at the Educators Advanced and Vocational Training Academy, A.V. Potemkina, dean of tiflopedagogics chair, R.N. Zhavoronkov, professor of fair employment and labor law and social security law chair, O.A. Shevchenko, Professor of fair employment and labor law chair
13.04.2017
10:00–10:30
Moderator: A.V. Makarchuk
Speaker(s): A.V. Makarchuk, Program Director, CHUDO (MIRACLE) “Federal Research Guidance Center of Tolerance psychology and Pedagogics”.
13.04.2017
10:00–10:30
Moderator: E.A.Smirnov
Speaker(s): M.N. Sartan, General Director of “Smart School” company, V.N. Prosvirkin, Director of SBEI EC “School of Health” No.1679 (Moscow)
13.04.2017
10:30–13:00
Organizer(s): Moscow International Education Fair; Ministry of Industry and Trade Of the Russian Federation, Association of Members of Art Industry Market
Moderator: K.S. Mikhailenko, Director for Development of the Association of Electronic Trading Sites, Deputy Head of the State Order and Electronic Commerce Commission, "Opora of Russia"
Speaker(s): D.V. Kolobov, Director of the Department for Social Goods Industry Development of the Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation, D.A. Gotovtsev, Deputy Director of the Department for the development of contract system of the Ministry of Economic Development of the Russian Federation, A.Iu. Lobov, Deputy Head of Administration of State Order Placement Control of the Federal Anti-Trust Agency, S.V. Gabestro, Business Ombudsman, Commissioner for the President of the Russian Federation for Defending the rights of Entrepreneurs, I.I. Egorov, Chairperson of the Audit Chamber of Ulianovsk Region, E.V. Agapova, Director of the Center for Competition Policy and State Order of Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration, A.P. Davydova, Head of projects of the Association of Innovative Regions of Russia, S.V. Iankevich, Director of Applied Juridical Learning Aids at the Institute of Education of R&DU HSE, N.N. Mihailova, Research Advisor of the Art Industry Association.
13.04.2017
10:30–12:00
Organizer(s): Department of the State Policy in the Sphere of Education of Children and the Youth, Ministry of Education and Science of the Russian Federation
Moderator: V.V. Sysoev,  Deputy of the State Duma, Chairman of the Expert Council on Invention and Innovation
Speaker(s): I.A. Mikheev, Director of the Department for State Policy in teaching children and youth at the Ministry of Education and Science of Russia, S.V. Mozgliakova, ,
13.04.2017
10:30–12:00
Organizer(s): Department of the State Policy in the Sphere of Children’s Rights Protection, Ministry of Education and Science of the Russian Federation
Moderator: L.P. Falkovskaia, Deputy Director of the Department of the State Policy in the Sphere of Children’s Rights Protection of the Ministry of Education and Science of the Russian Federation, N.V. Agre, President of the Expert Center "Movement without danger"
Speaker(s): T.A. Alekseeva, Editor-in-Chief of “Kind Road of Childhood’ and “Stop” newspapers, N.V. Agre, President of NPO “Center for promoting road traffic safety “Safe Traffic”, P.A. Soskov, Founder of “Motocitizen” movement, I.A. Skriabin, ” Main Road” TV host, V.N. Viunova, Head of “Young Motorist” structural division
13.04.2017
10:30–12:00
roundtable
Moderator: Z. Zaitseva,  Regional Director for Eastern Europe and Central Asia, QS Ltd. (United Kingdom)
Speaker(s): A.V. Korovko, Director of the administration for basic educational programs R&DU HSE, R.D. Grebnev, Director of the Department for International cooperation in science and education at Peoples’ Friendship University of Russia, O.G. Maslennikova, Director of Joint Educational Programs Center at Tomsk State University, N.Iu. Peskova, Head of the International Cooperation Department at the National Nuclear Research University (MEPhI), I.G. Sukovataia, Head of the international educational programs department at Siberian Federal University
13.04.2017
10:30–11:30
Moderator: M.V. Voronova, President of the Interregional Association of Preschool Organizations, chairman of the public movement "Parents for a Healthy Generation"
Speaker(s): I.V. Abankina, Director of the Education Development Institute R&DU HSE, V.Ia. Tsudikman, ????, L.A. Kaletina, Director of SEI SES “Academic Gymnasium”, N.A. Ivanova, Deputy Head of SIA department, N.P. Polichka, Chief Research Officer of nonprofit partnership “Far East Legal Resources”, K.A. Druzhinin, Chairperson of the Board of Interregional public movement “Affordable Education to Russian Children”, E.A. Zaharova, Leader of the project of Moscow Center for Children, Family Recreation and Rehabilitation, E.V. Pereverzneva, Head of Saratov regional network of preschool educational centers “Korablik”, M.V. Voronova, President of Interregional Association of Preschool Organizations, Chairperson of public movement “Parents for Healthy Generation”, the leader of project “Elimination of Barriers in Preschool Education of Private Sector”, I.M. Azat, Deputy Director for key projects of “Baby Club” child development center network.
13.04.2017
10:30–11:30
Moderator: D.I. Zemtsov,   Vice-Rector for Development of the Far Eastern Federal University
Speaker(s): T.A. Komissarova, Dean of High School of Marketing and Business Development R&DU HSE, A.A. Bezrukov, Strategic Marketing Director GS Group LLC, M.S. Stepanov, Pro-rector for strategic development and international activities of Russian State Social University, I.V. Romanova, Head of Marketing Group Department of the Financial University, S.G. Darii, Director of Uright publishing house, A.V.Lubkov, acting Rector of Moscow Pedagogical university
13.04.2017
10:30–11:30
Moderator: A.Iu. Ovchinnikov,   Head of the Center for the Development of Professional Education of the Moscow Polytechnic University
Speaker(s): E.A. TSarkova, Deputy Head of the Center for Vocational Education Development at Moscow Polytechnic University, K.A. Haibullov, Associate Professor, SEI HVE MSTU “STANKIN”, member of “Machinostroyeniye” (m, A.Iu. Philippovich, c building) FEMA, S.A. Kartoshkin, ” Information Technologies” FEMA member
среднее профессиональное образование
13.04.2017
10:30–11:30
Moderator: A.M. Kondakov, CEO of "Mobile e-Education", President of the Institute of Mobile Educational Systems
Speaker(s): A.V. Barkin, Director of NPO “Council for the Gifted”, Member of the expert panel at the Government of the Russian Federation, I.A. Valdman, general Director of eNano, N.V. Liubomirskaia, Senior Research Officer of lyceum programs, professor in ordinary at R&DU HSE
13.04.2017
10:30–11:30
Organizer(s): Department of the State Policy in the Sphere of Education of Children and the Youth, Ministry of Education and Science of the Russian Federation, Education Institute, HSE
Moderator: I.V. Abankina, Director of the Institute for Educational Development of the Institute of Education, "Higher School of Economics"
Speaker(s): N.V. Rodina, A.V. Petlin,, Research advisor, Deputy Head of Socializing, Teaching and Informal Education Center, FSAI “Federal Institute of Education development”, Vice President of Russian Makarenkov Association
13.04.2017
10:30–11:15
Organizer(s): Moscow International Education Fair, Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation, Association of Members of Art Industry Market
Moderator: K.S. Mikhailenko, Director for Development of the Association of Electronic Trading Sites, Deputy Head of the State Order and Electronic Commerce Commission, "Opora of Russia"
Speaker(s): D.V. Kolobov, Director of the Department for Social Goods Industry Development of the Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation, I.I. Egorov, Chairperson of the Audit Chamber of Ulianovsk Region
13.04.2017
10:30–11:00
Speaker(s): A.A. Luganskaia, Teacher of Geography, Moscow SBEI School No.1148 named after Dostoyevsky, Member of Supervising Teacher Association of Moscow
13.04.2017
10:45–11:00
Moderator: M.E. Vaindorf-Sysoeva, Director of the Institute of Informatization of Education, MGGU
Speaker(s): M.E. Vaindorf-Sysoeva, Professor of Technology and Vocational Training Chair at MPSU, Head of Master degree program “E-Learning Technologies”, Vice President, “ProfiDO”, Board Member, E-Learning under the President of Bashkortostan Republic, Expert, IID
13.04.2017
11:00–12:30
Moderator: Julia Seliukova, Director of the "Lift to the future" program of the Sistema Charity Foundation
Speaker(s): E.Clepikova, Head of the department for educational programs at the Charitable Foundation “Systema”, D.Zemtsov, Head of the working group on the NTI (National Technological Initiative)circle movement, S. Yun, head of the group on development of ecosystems of solutions, Samsung research center, A. Fedoseev, Director of the center for interactive learning at Moscow Polytechnic University, A. Andriushkov, Dean of the Engineering School (department) at Moscow Polytechnic University, Iu.Molodykh, Deputy Director of the center for project activities at “Sirius” educational center, P.Rabinovich, Advisor to Director of FSAI FIED, R.Sorokin, Member of the working group on the NTI circle movement, N.Terlyga, 1st Deputy Pro-rector of the Urals Federal University, Head of the innovative marketing administration at UFU, M.Prosekin, Federal tutor of children’s techno parks “Quantorium”, A.Buhalo, Head of All-Russian public organization “Young Innovative Russia”, I.Chausov, Leading analyst at the Strategic Initiatives Center Foundation, Member of EnergyNet working group under the National Technological Initiative, Head of the department for science-based projects at A(ut)N(on)O(rg) Shiffers Institute, T.Gaponenko, Analyst at project administration and promotion center of ITMO university, E.L.Bogdanova, Dean of the department at IBLI, “School Patent” project
13.04.2017
11:00–12:00
Speaker(s): V. Altuhov, R&D Director, “Pofidum” vocational guidance company
13.04.2017
11:00–12:00
Speaker(s): P.A. Suvorov, Director of SCEI SBGEIBS No.2, P.A. Sergomanov, Director of the center for leadership in education development, L.A. Zorkina, Rector of Kalinigrad regional Institute of Education Development, A.I. Rytov, Rector of MIOE
13.04.2017
11:00–12:00
Speaker(s): R. Guysin, Head of the Political Economy chair at the Russian State Agrarian University named after Timiryazev
13.04.2017
11:00–11:30
Moderator: E. Bledans
Speaker(s): L.E. Oltarzhevskaia, Director of city budget funded institution “City psyco-pedagogical Center at Moscow Department of Education “
13.04.2017
11:00–11:30
Speaker(s): R.Iu. Abramov, R.U. Abramov, Director of school No. 1148 (Moscow), V.L. Krapchatova, Teacher of History and Social Studies at school No. 1148 (Moscow), V.L. Krapchatova
13.04.2017
11:15–12:15
Organizer(s): Moscow International Education Fair, Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation, Association of Members of Art Industry Market
Moderator: K.S. Mikhailenko, Director for Development of the Association of Electronic Trading Sites, Deputy Head of the State Order and Electronic Commerce Commission, "Opora of Russia"
Speaker(s): S.V. Gabestro, Business ombudsmen, Commissioner for the President of the Russian Federation for Defending the rights of Entrepreneurs, Director of the Center for Competition Policy and State Order of Russian Presidential, Academy of National Economy and Public Administration, Head of projects of the Association of Innovative Regions of Russia, E.V. Agapova, A.P. Davydova
13.04.2017
11:30–13:30
Moderator: S.V. Alehina
Speaker(s): Participants of the Festival of the Best Inclusive Practices - 2017, organized by the NGO "Perspective", winners and laureates of the competition "Best Inclusive School" - 2016
13.04.2017
11:30–12:30
Speaker(s): E.N. Zhadanova, Marketing Director Of “Prosveschenie” Publishing House
13.04.2017
11:30–12:30
Moderator: M.R. Zobnina, Director of the Department of Ecosystem Projects, FRI
Speaker(s): A.Iu. Popov, Director of the laboratory “Internet of things” at Bauman Moscow State Technical University (MSTU), Iu. Rakova, Marketing Director, GetResponse, Russia, G.M. Aliev, Deputy chairperson of the committee on youth related matters at Donskoy State Technological University, Iu.V. Korolkov, Head of Youth Innovative Center at Donskoy State Technological University, E.Iu.Gavrilova, Director of business incubator at ITMO University, D.I.Komarkova, Director business incubator at Lomonosov Moscow State University.
13.04.2017
11:30–12:30
Moderator: M.V. Voronova, President of the Interregional Association of Preschool Organizations, chairman of the public movement "Parents for a Healthy Generation"
Speaker(s): T.V. Volosovets, Director of the Institute of Psyco-Pedagogical Problems of Childhood at RAE, M.V. Voronova, President of Interregional Association of Preschool Organizations, Chairperson of public movement “Parents for Healthy Generation”, the leader of project “Elimination of Barriers in Preschool Education of Private Sector”.
13.04.2017
11:30–12:30
Moderator: A.Iu. Ovchinnikov, Head of the Center for the Development of Professional Education of the Moscow Polytechnic University
Speaker(s): A.A. Klimov, Councilor to General Director of WorldSkills Russia Union, O.A. Pavlova, Senior Research Officer at Moscow Center of Vocational Education at Moscow Polytechnic University, P.V. Ivanov, Head of the Training Center at Cheboksary Electro Mechanical College
среднее профессиональное образование
13.04.2017
11:30–12:00
Organizer(s): Pushkin State Russian Language Institute
Moderator: A.N. Puchkova, Pushkin State Russian Language Institute
Speaker(s): A.A. Varlamov, Head of intercommunicating research FSBEI HE “Pushkin Institute of the Russian Language”
13.04.2017
12:00–13:30
Organizer(s): Department of the State Policy in the Sphere of Education of Children and the Youth, Ministry of Education and Science of the Russian Federation, International Camping Fellowship, ICC «Artek», RCC «Orlenok», RCC «Smena», RCC « Okean», Federal Center for Teenage Tourism and Regional Ethnography
13.04.2017
12:00–13:00
Organizer(s): Ministry of Education and Science of the Russian Federation, International Association of Student Television
13.04.2017
12:00–13:00
Organizer(s): Pushkin State Russian Language Institute
Speaker(s): A.A. Varlamov, Head of intercommunicating research FSBEI HE “Pushkin Institute of the Russian Language”
13.04.2017
12:00–13:00
Organizer(s): News agency «NASHpress», All-Russian Center for Art and Creativity
13.04.2017
12:00–13:00
Speaker(s): N. Kozlova, Head of the laboratory at Moscow Institute of Steel and Alloys “MIS&A”
13.04.2017
12:00–13:00
Speaker(s): V. Altuhov, R&D Director, “Pofidum” vocational guidance company
13.04.2017
12:00–12:30
intervention
Speaker(s): K. Ivanenko, Head of “Global Education” program division, Educational Developments Center at “SKOLKOVO” MSM (Moscow School of Managers)
13.04.2017
12:15–13:00
Organizer(s): Moscow International Education Fair, Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation, Association of Members of Art Industry Market
Moderator: K.S. Mikhailenko, Director for Development of the Association of Electronic Trading Sites, Deputy Head of the State Order and Electronic Commerce Commission, "Opora of Russia"
Speaker(s): S.V. Iankevich, Director of Applied Juridical Learning Aids at the Institute of Education of R&DU HSE Research Advisor of the Art Industry Association, N.N. Mikhailova
13.04.2017
12:30–14:00
Speaker(s): A. Komissarov, Ideologist,” EduNet: Education of the Future”
13.04.2017
12:30–13:30
Moderator: V.E. Kosteev, Executive Director of "Club of Directors for Science and Innovation"
Speaker(s): A.N. Grechuhin, Deputy Director of Intranational center for technology transfer, South-West SI, I.V. Cherunova, Professor of Donskoy State Technical University, A.V. Akinshina, Head of Projects, NP “Science and Innovation Directors Club”, G.A. Shchelkanov, Director, Corporate Affairs at Moscow Polytechnic University
13.04.2017
12:30–13:30
Moderator: Utochniaetsia
Speaker(s): Iu.I. Biktuganov, Minister of general and Vocational education of Sverdlovsk Region, E.B. Zavialova, Head of Economic and public and private partnership at MSIIR, Moscow Education Department, Director of Pervouralsk Metallurgy College, O.F. Antipina, Deputy General Director – Director for affairs with governmental bodies, CTRP Group, M.A. Ivanov
среднее профессиональное образование
13.04.2017
12:30–13:30
intervention
Speaker(s): Rob Oorthuysen-Dunne, Head of Chevening scholarship program in Russia, A.O.Parfenova, Head of Public Diplomacy Campaigns and Events, British Embassy Moscow
13.04.2017
12:30–13:00
Moderator: M.V. Voronova, President of the Interregional Association of Preschool Organizations, chairman of the public movement "Parents for a Healthy Generation"
Speaker(s): N.V. Tiurina, Head of Regional Administration of educational and social project management, INA “Russia Today”, leader of Social Navigator project at INA “Russia Today”
13.04.2017
12:30–13:00
Moderator: A. Andriushkov,   Dean of the Faculty of Engineering of the Moscow Polytechnic Institute
Speaker(s): D. Shishkin, Director o the department for public relations at URSC, D. Voloshin, Director of the corporate network academy SC “RosTech”, D. Stupin, Deputy General Director of OAO concern “RTI Systemy”
13.04.2017
13:00–14:00
Speaker(s): I. Ivanovskaia, Director, SBSEI Children Musical School No. 4 (Moscow)
#развитиеодаренности
13.04.2017
13:00–14:00
Organizer(s): Pushkin State Russian Language Institute, Saint Petersburg Univercity
Speaker(s): N.M. Kropachev, Rector of St Petersburg State University, M.A. Osadchii, Pro-rector for science at FSBEI HE “Pushkin Institute of the Russian Language”
13.04.2017
13:00–14:00
Organizer(s): Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation
Speaker(s): D.V. Kolobov, Director of the Department for Social Goods Industry Development of the Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation, O.V. Chusovskaia, Head of the department of the children goods industry under the Department for Social Goods Industry Development at the Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation, V.A. Irikov, HDBA, Head of innovative management chair at Moscow Institute of Physics and Technology, O.I. Dranko, Associate Professor, Director of the school of head of innovative management at MIPT, Deputy Head of innovative management chair at Moscow Institute of Physics and Technology
13.04.2017
13:00–14:00
Speaker(s): V. Altuhov, R&D Director, “Pofidum” vocational guidance company
13.04.2017
13:00–14:00
Moderator: K.A. Biriukov,   IT-consultant of the Moscow School of Economics
Speaker(s): M. Voloshin, Development Director, Redmadrobot, “Kodwards” project, A.G. Kushnirenko, Head of educational informatics department FSI FRC NIIP RAS
13.04.2017
13:00–13:30
Organizer(s): Ministry of Education and ScienceOf the Russian Federation; Federal Center for Teenage Tourism and Regional Ethnography
13.04.2017
13:15–13:45
Moderator: K.A. Biriukov, IT-consultant of the Moscow School of Economics
13.04.2017
13:30–16:00
Organizer(s): Department of the State Policy in the Sphere of Education of Children and the Youth, Ministry of Education and Science of the Russian Federation, ICC «Artek», RCC «Orlenok», RCC «Smena», RCC « Okean», Federal Center for Teenage Tourism and Regional Ethnography
13.04.2017
13:30–15:00
Organizer(s): Ministry of Education and Science of the Russian Federation, Department of General Education of Tomskaya Oblast
Moderator: Ch.M. Akataev, Deputy Governor of Tomsk Oblast for Social Policy
Speaker(s): E.V. Galazhinskii, Rector of TSU, Rector of TPI, Rector of TSUCSE (TUSUR), P.S. Chubik, A.A. Shelupanov
13.04.2017
13:30–14:15
Moderator: S.A. Nikulaicheva
Speaker(s): S.A. Nikulaicheva, Teacher of the Russian language and literature, Educational Center “Learning Technologies”, O.K. Pankina, Teacher of the Russian language and literature, Educational Center “Learning Technologies”, S.Iu. Iakovleva, Teacher of the Russian language and literature, Educational Center “Learning Technologies”
13.04.2017
13:45–14:45
Moderator: M.S.Kazarnovskii,  Director of the Executive Directorate of the Moscow International Education Fair
13.04.2017
13:45–14:00
Moderator: A.A. Ezdov, Director of School 1788
Speaker(s): T.V. Raitina, General Director of “Communication Atlas”, O.D. Nicolaenko, Executive Director of “Communication Atlas”
повышение квалификации
13.04.2017
14:00–16:30
Organizer(s): Moscow International Education Fair, Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation, Association of Members of Art Industry Market
Moderator: K.S. Mikhailenko, Director for Development of the Association of Electronic Trading Sites, Deputy Head of the State Order and Electronic Commerce Commission, "Opora of Russia"
13.04.2017
14:00–15:00
Organizer(s): Moscow International Education Fair, Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation, Association of Members of Art Industry Market
Moderator: A.S. Burmistrova, Deputy Director of the Association of Market Art-Industry Members
13.04.2017
14:00–15:00
Speaker(s): V. Altuhov, R&D Director, “Pofidum” vocational guidance company
13.04.2017
14:00–15:00
Organizer(s): Moscow Education Department
Speaker(s): V.A. Fertman, Deputy Head of Moscow Department of Education, A.I. Rytov, Moscow SAEI HE “Moscow Institute of Open Education”
13.04.2017
14:00–15:00
Speaker(s): Iu. Khesuani, Executive Partner PI “ZD Printing Solutions”
13.04.2017
14:00–15:00
Moderator: E. Kalachikova, Head of the Directorate of Educational Programs in the Field of Arts and Culture of the Department of Culture of Moscow
Speaker(s): A.Nenashev, Practical expert in designing human oriented aids for educational projects, Teacher at the British Higher School of Art and Design, organizer of pdupd.co network
13.04.2017
14:00–15:00
Organizer(s): MAKO, Pushkin State Russian Language Institute
Speaker(s): V. Ruban, Teacher at The School Of HR Directors, Business Trainer, Coach, A. V. Gorbacheva, Chief Expert of Research Project Coordination Department and Post Graduate Training of Research Administration at Pushkin Institute, Trainer, V.I. Annushkin, Teacher of Rhetoric, Forensic Expert Linguist
13.04.2017
14:00–14:30
Speaker(s): S.N. Smorodina, Business trainer, Entrepreneur, Consultant, Co-founder and Trainer at “Beauty and Style School” (Petrozavodsk)
повышение квалификации
13.04.2017
14:00–14:15
Moderator: A.A. Ezdov, Director of School 1788
Speaker(s): E.M. Zhdankina, Director of Lubuchaskaya MBEI SE School
13.04.2017
14:30–15:30
Moderator: K.A. Biriukov, IT-consultant of the Moscow School of Economics
Speaker(s): L.I. Elkoninova, Senior research advisor, Institute of Preschool Education and Teaching at RAE, member of international psychological organization ISSBD, associate professor of age related psychology chair at MSPPU
13.04.2017
14:30–15:30
Moderator: A.M. Kondakov, CEO of "Mobile e-Education", President of the Institute of Mobile Educational Systems
Speaker(s): G.V. Soldatova, Deputy Head of personality psychology chair at Lomonosov MSU, corresponding member of RAE, V.N. Prosvirkin, Director of SBEI EC “School of Health” No. 1679 (Moscow), L.Iu. Maksimova, Head of the Russian Defense Ministry Boarding House for foster daughters, M.V. Kurenkova, Teacher-counsellor at the Boarding House of Defense Ministry of the Russian Federation
13.04.2017
14:30–15:30
Moderator: Iu.V. Fedorova
Speaker(s): Iu.V. Fedorova, Rector of Pedagogical Design and Digital Pedagogics Center, Professor, Head of Moscow Institute of Open Education Chair
#подготовкакадров
повышение квалификации
13.04.2017
14:30–15:30
Organizer(s): Ministry of Education and Science of the Russian Federation, Federal Center for Teenage Tourism and Regional Ethnography
13.04.2017
14:30–15:30
panel discussion
Moderator: Ia.O. Drapkina,   Director of Education Index
Speaker(s): Olga Gerasimova, MSc Marketing - University of East Anglia Graduate (Great Britain), Elina Hachukaeva, International Business Management Program of University of Surrey graduate, Anastasiia Kadanina, LLM Law Master Degree Program graduate at University of Reading and MSIIR (dual diploma program), A.A. Poliakova, graduate: Hochschule Bonn-Rhein-Sieg (Germany)
13.04.2017
14:30–15:15
Speaker(s): T.V. Beglova, Deputy Director, Psychologist-Methodologist at the Center of Psychological Support for Education “TOCHKA PSI” (Psion Point)
13.04.2017
15:00–16:30
Organizer(s): Department of the State Policy in the Sphere of Children’s Rights Protection, Ministry of Education and Science of the Russian Federation
13.04.2017
15:00–16:00
Organizer(s): Moscow International Education Fair, Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation, Association of Members of Art Industry Market
Moderator: K.S. Mikhailenko, Director for Development of the Association of Electronic Trading Sites, Deputy Head of the State Order and Electronic Commerce Commission, "Opora of Russia"
13.04.2017
15:00–16:00
Speaker(s): R. Kostina, Head of Finance Chair at Russian Agrarian State University
13.04.2017
15:00–16:00
Organizer(s): Department of the State Policy in the Sphere of Education of Children and the Youth, Ministry of Education and Science of the Russian Federation, Federal Children Center for Ecology and Biology
Speaker(s): D.V. Morgun, Director of Moscow SBEISE “Moscow Ecology, Local history and Tourism Center for Children and Youth”
13.04.2017
15:00–15:30
Organizer(s): Pushkin State Russian Language Institute
Speaker(s): V. Ruban, A.V. Gorbacheva
13.04.2017
15:15–16:00
Speaker(s): M. Pekar, Senior Vice President for educational programs, MAXIMUM
13.04.2017
15:30–17:00
panel discussion
Moderator: M.V. Kirichenko, Project Manager of Education Index
Speaker(s): N.E. Semyonova, President of AIESEC Moscow Office, A.O. Victorova, Erasmus+ National Office Administrator in Russia, Iu.A. Utyonkova, Coordinator of world4U international volunteer projects, Vice President of European Alliance of volunteer organizations
13.04.2017
15:30–16:30
Moderator: E. Latypova, Director for External Relations of the United Publishing Group "DROFA-VENTANA"
Speaker(s): M.M. Bezrukikh, Academician of Russian Academy of Education,
13.04.2017
15:30–16:30
Moderator: A.D. Ravitskii, Managing Partner, Business Coach, Business Skills Training Company
Speaker(s): A.L. Vetluzhskikh, Deputy of the Lower House of Russian Parliament, Member of the Committee for Economic Policy, Industry, Innovative Development and Entrepreneurship, Iu.V. Smirnova, First Deputy General Director of NASD, Director of Administration for occupational skills development, RUIE, T.A. Kansafarova, Vice President of Sverdlovsky Region Union of Industrialists and Entrepreneurs, D.Iu. Matveeva, Head of the administration for “Future of White Metallurgy” project implementation, CTRP Group
среднее профессиональное образование
13.04.2017
15:30–16:30
Moderator: V.K. Batovrin,  Head of the Department of Information Systems of Moscow Technological University
Speaker(s): N.D. Rogalyov, Rector of MPEI National Research University, Vishwesh Kulkarni, School o Engineering, University of Warwick, A.V. Pilipenko, Director of cross-subject engineering center at Turgenev SEI, A.A. Andriushkov, Dean of the “Engineering School” Department at MPU, A.I. Levenchuk, Director of INCOSE office in Russia.
преподаватели
студенты
13.04.2017
15:30–16:30
Organizer(s): Ministry of Education and ScienceOf the Russian Federation, Federal Center for Teenage Tourism and Regional Ethnography
13.04.2017
15:30–15:45
Moderator: O.G. Prikhodko
Speaker(s): O.G. Prihodko, Director of ISE&OR SAEI MS MSPU, Head of Speech Training Chair, Institute of Special Education and Overhaul Rehabilitation SAEI MS MSPU
13.04.2017
15:45–16:15
Moderator: I.V. Rybina
Speaker(s): I.V. Rybina, Deputy Director for subject matters SBEI School No. 1788
13.04.2017
16:00–18:00
Organizer(s): Department of the State Policy in the Sphere of Education of Children and the Youth, Ministry of Education and Science of the Russian Federation, FCOMOFE
13.04.2017
16:00–18:00
Organizer(s): International Departament, Ministry of Education and Science of the Russian Federation, European Studies Institute at MGIMO-University, The Council of Europe
13.04.2017
16:00–17:00
Moderator: A. Silaeva,   Curator of "Professional orientation" in the city project "School of New Technologies"
Speaker(s): Ia. Kapustinskii, Head of the project “BuduGuru” at RPCIT, Technical Account Manager Microsoft, V. Butenko
13.04.2017
16:00–17:00
Speaker(s): Iu. Izotova, Head of Moscow regional division of Interregional Tutor Association
13.04.2017
16:00–17:00
Moderator: A.V. Styogantsev, Scientific supervisor of the Krasnoyarsk regional project on updating the content and technologies of additional education "Real Education"
Speaker(s): O.A. Milinis, Professor of the Pedagogics chair at Novokuznetsk Institute (branch) FSBEI HE “Kemerovo State University”, A.P. Molodezhnikov, Teacher of supplementary education at MBEI “Students Activity Center”
13.04.2017
16:00–17:00
Organizer(s): NRU-HSE
Moderator: T. V. Abankina,   Director of the Center for Public Economics of the Institute for Resource Management of the Higher School of Economics
Speaker(s): T. V. Abankina, Director of the center of governmental sector of economy at the Institute of State Recourse Management at R&DU HSE, V. A. Gutman, Minister of Education and Science of Astrakhan Region, T. A. Mertsalova, leading Expert of the center for social and economic development school at the Institute of Education R&DU HSE, M. P. Petrova, Director of state budget educational institution of supplementary education of Sakha Republic (Yakutiya) “Republican Children Center “Keskil”
#управлениефинансами 
13.04.2017
16:00–16:30
Moderator: I.B. Buianova
Speaker(s): I.B. Buianova, Head of research coordination department SBEI HE ME Social Management Academy
13.04.2017
16:00–16:30
Speaker(s): T.A. Gorbunova, Leading Methodologist at “Prosveschenie” publishing house
13.04.2017
16:00–16:30
Moderator: A.A. Kobtseva
Speaker(s): I.V. Novokreshchenov, Director of SBEI School No. 2095 “Pokrovsky Kvartal”, A.A. Kobtseva, Analyst at the Center for developing leadership in education at the Institute of Education of R&DU HSE, S.P.Kalashnikov, Director of administration of general education at of R&DU HSE
13.04.2017
16:00–16:30
Organizer(s): Moscow International Education Fair, Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation, Association of Members of Art Industry Market
13.04.2017
16:00–16:30
Organizer(s): Pushkin State Russian Language Institute, Uchi.ru
13.04.2017
16:30–18:00
Organizer(s): Bank of Russia
Moderator: V.E. Zuev, Head of the Financial Literacy and Interaction with Civil Society Institutions of the Service for the Protection of Consumer Rights and Ensuring the Availability of Financial Services of the Bank of Russia, A.V. Kolankov, Adviser to the Economic Service for the Protection of Consumer Rights and Ensuring the Availability of Financial Services of the Bank
Speaker(s): T.V. Bolotina, Chairperson of Social and Humanitarian sciences chair, FSAEI FVE “Advanced Training and Professional Training of Educators”, V.V. Krylov, Head of department for work with Civil Society institutions, consumer rights protection agency and Bank of Russia finance services availability, P.A. Kolupalin, Head of the department for methodological support of teachers and educational institutions, SC “Prosveschernie” publishing house”, O.B. Poliakova, Deputy Director, Teacher of Economics, SBEI Moscow gymnasium No. 1518
13.04.2017
16:30–17:30
Moderator: A.S. Molchanov,   Deputy Vice-Rector of the Financial University
Speaker(s): S.A. Piiavskii, Professor of Saratov State Technical University, L.E. Zagrebova, Deputy Minister of Education and Science in Saratov Region, A.V. Drozd, Director of Search Inform training center, T.S. Stanko, Pro-rector of Innopolic University, S.G. Yun, Head of the research group center of Samsung Company, Iu.V.Uskov, Founder of iSpring Company, I.V.Kuzora, executive secretary of the Council for IT occupational training, S.A.Lebedev, Director of USC “Cybernetics” at FSBEI HE Plekhanov REU
преподаватели
студенты
13.04.2017
16:30–17:30
Moderator: V.V. Makarov, Director of School No. 1296 (Moscow)
Speaker(s): A.I. Adamskii, Senior Research Officer, ANO Institute of Educational Policy Problems “Eureka “, I.V. Novokreshchenov, Director of SBEI School No. 2095 “Pokrovsky Kvartal”, E.L. Nizienko, 1st Vice President of “Prosveschenie” publishing house, S.I. Zair-bek, Leading Expert of the Institute of Education, Center for social and economic development of school
13.04.2017
16:30–17:30
Organizer(s): Ministry of Education and Science of the Russian Federation, Federal Children Center for Ecology and Biology
Speaker(s): V.N. Sigunov
13.04.2017
16:30–17:30
Moderator: A.D. Ravitskii, Managing Partner, Business Coach, Business Skills Training Company
среднее профессиональное образование
13.04.2017
16:30–17:00
Moderator: A. Polovinkin
Speaker(s): A. Polovinkin, Founder of “Foxford” on-line school
13.04.2017
16:30–17:00
Organizer(s): Moscow International Education Fair, Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation, Association of Members of Art Industry Market
13.04.2017
17:00–18:00
Speaker(s): Larisa Greenberg, Art Director of “Grinberg” gallery, Daria Pyrkina, Deputy Director for Creative and educational activities at Modern Art State Center administration (MASC), Anthonyo Dzheuza
13.04.2017
17:00–17:30
Organizer(s): Mobile Electronic Education
Speaker(s): A. M. Kondakov, General director of “Mobile e-Learning”, President of Mobile Educational Systems Institute
13.04.2017
17:00–17:30
Speaker(s): I.S. Tsarkov, Deputy Director for Scientific and Methodical Work, Teacher of Physics and Astronomy at MEI SES No.29 (Podolsk city)
13.04.2017
17:00–17:15
Moderator: A.A. Ezdov, Director of School 1788
Speaker(s): N.V. Nikulicheva, Head of on-line learning department at the Center of IT technologies, resources and networks FSAI “Federal Institute of Education Development
повышение квалификации
13.04.2017
17:15–17:45
Moderator: G.V. Kondakov
Speaker(s): G.V. Kondakov, Research advisor of Yandex company educational programs
13.04.2017
17:30–18:00
Moderator: V.V. Makarov, Director of School No. 1296 (Moscow)
Speaker(s): N. A. Dobrynchenko, Head of “Parent’s League”, V.V. Makarov, Schoolman, School No.1296 (Moscow), A.E. Seliverstova, Schoolman, School No.1213 (Moscow), L.V. Egorova, Teacher-counselor at lyceum No.1420 (Moscow)
13.04.2017
17:30–18:00
Moderator: K.A. Biriukov, IT-consultant of the Moscow School of Economics
Speaker(s): M.L. Semenovich, Methodologist at SBPEI BMT No.4, Preschool Division 1 (Moscow), D.Iu. Sokolova, Schoolman, School No. 1619 (Moscow)
13.04.2017
17:30–17:45
Moderator: E.L. Voroshilova
Speaker(s): E.L. Voroshilova, Head of corrective pedagogics and special psychology chair, FSAEI FVE “Advanced Training and Vocational Retraining of Educators Academy”
14.04.2017
10:00–12:30
Organizer(s): Agency for Strategic Initiatives
Speaker(s): A. Iu. Sitnikov, Head of the working group of the expert panel, Vice President for managing and developing Skolkovo Institute of science and technologies, G. N. Bakunov, Director for distribution of Yandex technologies, D. A. Voloshin, Director of the corporate network academy at state corporation RosTech, A. A. Vuchkovich, Member of working group of an expert panel, Deputy General Director for HR and Social Policy at OJSC “United Rocket and Space Corporation”, P. G. Gudkov, member of the working group of an expert panel, Deputy General Director of the Foundation for developing and facilitating of small business in research and development activities, P. A. Ignatev, Member of the working group of an expert panel, CEO of the Board at ANCOR Recruiting holding, D. V. Kaisin, Head of the group of corporate FVE programs at Moscow Aviation Institute, T. Iu. Kozhevnikova, HR Director of 2018 Soccer World Cup Organizing Committee, D. S. Konanchuk, Academic Deputy Dean at Moscow SKOLKOVO School of Management, Head of SKOLKOVO center for educational studies, E. B. Kuznetsov, Member of the working group of an expert panel, Deputy General Director, Director of Project office, Member of Board at OJSC “Russian Venture Company”, S. A. Naumov, member of the working group of an expert panel, President of Russian Association on Public Relations, M. D. Oleshek, Senior Vice President, Head of HR department at Rossiysky Capital PJSC JSCB, V. A. Petrova, Member of the working group of an expert panel, Chairperson of the expert panel – Deputy General Director of the group of experts “Ludi People”, E. N. Soboleva, Member of the working group of an expert panel, Director of the Department of educational programs at OJSC “Rosnano”, A. Iu. Philippovich, Dean of the Information Science and Management Systems Department, Professor at SEC of info cognitive technologies at Moscow Polytechnic University, I. D. Frumin, Member of the working group of an expert panel, Senor Research Officer at the Institute of Education of R&DU HSE Member of the working group of an expert panel, Board member of North-West Center for Strategic Studies Foundation, advisor to the General Manager of SC “Rosatom”, P. G. Shchedrovitskii
14.04.2017
10:00–11:00
Moderator: I.V. Rybina
Speaker(s): R.G. Ter-Grigoriants, Director of ANO “NMC SUVAG”, Kh.-A.S. Haladov, Rector of Chechen State Pedagogical University, A.A. Karpuhina, Head of fundraising and technical support for the projects of Chechen State Pedagogical University
14.04.2017
10:00–10:30
Moderator: N.V. Andreeva, Mixed Training Center
Speaker(s): L.A. Naumov, Director of gymnasium No. 1505 (Moscow)
14.04.2017
10:15–11:00
Moderator: M. Ivanova,  A-point Managing Partner
Speaker(s): A. Polovinkin, Founder of Foxford on-line school, S. Kosaretskii, Director of the center for social and economic development of school at the Institute of Education of R&DU HSE
Федеральные ведомства
14.04.2017
10:30–11:30
Moderator: A.Iu. Ovchinnikov, Head of the Center for the Development of Professional Education of the Moscow Polytechnic University
Speaker(s): Iu.V. Ushanov, Vice President of Russian Federation of Restaurateurs and Hoteliers, S.Iu. Vetohin, Executive Director of the Union of Composite Material Manufacturers, I.I. Teslina, Head of the methodological support for implementation of ChelPipe Group project “The Future of White Metallurgy”
среднее профессиональное образование
14.04.2017
10:30–11:30
Moderator: V.V. Samoilov, Member of the Commission for International Cooperation of the Council for Coordination with Religious Organisations under the President of the Russian Federation
Speaker(s): V.A.Shmelev, Pro-rector for innovations of Saint Tikhon's Orthodox University of Humanities, A.L. Gorbachev, Rector of Eurasian seminary “Christians of Evangelical Faith”
преподаватели
студенты
14.04.2017
10:30–11:00
Moderator: N.V. Andreeva, Mixed Training Center
Speaker(s): A.S. Soloveichik, General Manager DROFA LLC
14.04.2017
10:30–11:00
Speaker(s): N.V. Derkachenko, Teacher at MBPEI Nursery school of combined type No.44 “Zhuravushka”
#педагогическиетехнологии
14.04.2017
11:00–13:00
Organizer(s): International Department Ministry of Education and Science of the Russian Federation, Executive Committee of CIS
Moderator: A.G. Blaginin,  Deputy Director of the Department of General Education of the Ministry of Education and Science of Russia
Speaker(s): E.G. Romanova, Division Head of the Department for State Policy in general education at the Ministry of Education and Science of the Russian Federation, T.D. Zhukova, President of the Association of School Librarians of the Russian World (ASLRW), E.R. Bagramian, Head of the laboratory for analysis and development of education at RAE, E.L. Kudrina, Rector of Corporate University of autonomous nonprofit organization of further vocational education “CRMK – Educational Programs”, Iu.N. Stoliarov, Senior Research Officer of Book Culture research center at RAS, D.A. Ivanchenko, Head of the methodological department of IC RAE “K.D. Ushinsky Library”, N.I. Gendina, Director of R&DI IT SS at KemSIC
14.04.2017
11:00–12:00
Speaker(s): O. Gubina, Chief Specialist of the Administration for Youth Policy, promotion of patriotism and vocational guidance at Russian State University of Tourism and Service
14.04.2017
11:00–12:00
Speaker(s): A. Turchin, Founder of musical educational project “7Notka”, acting Director SBIC “Berendei House of Culture”
14.04.2017
11:00–11:30
Moderator: N.V. Andreeva, Mixed Training Center
Speaker(s): L.A. Naumov, Manager of gymnasium No. 1505 (Moscow), M.M. Lazutkina, Teacher at gymnasium No. 1576 (Moscow), M.V. Vasilyeva, sub schoolman on quality assessment, school No. 2116 (Moscow), N.A. Ivantsova, Schoolman, school no. 159 (Ufa)
14.04.2017
11:30–13:00
Speaker(s): S. Medvedchikov, Director of Anthroponomics School (Tomsk)
повышение квалификации
14.04.2017
11:30–12:30

преподаватели
студенты
14.04.2017
11:30–12:30
Moderator: A.Iu. Ovchinnikov, Head of the Center for the Development of Professional Education of the Moscow Polytechnic University
Speaker(s): S.A. Prokofjev, Deputy Chairperson of the Council for Professional Skills in elevation industry, lifting devices and vertical transportation, D.N. Ufimtsev, leading expert of WorldSkills, Russia, I.A. Pavliuk, Director of College No.54 (Moscow)
среднее профессиональное образование
14.04.2017
11:30–12:00
Moderator: N.V. Andreeva, Mixed Training Center
Speaker(s): T.V. Dolgova, Head of Promotion department “Mobile e-Learning”, O.M. Korchazhkina, Senior Research Officer at the Institute of educational information science FIC “Informatics and control” at RAS, Iu.A. Natskevich, Manager of “Snail” Center, M.M. Lazutkina, teacher at gymnasium No. 1576 (Moscow), A.A. Sholomitskaia, Methodologist, elementary school teacher, school No. 1788
14.04.2017
11:30–12:00
Moderator: A.V. Haustov
Speaker(s): A.V. Haustov, Director of Federal resource center for an overhaul support of children with ASD, Editor-in-Chief of “Autism Disorders” journal
14.04.2017
12:00–13:00
Speaker(s): E. Krylova, Head of Marketing and Development, Modern Art state center
14.04.2017
12:00–12:30
Organizer(s): Pushkin State Russian Language Institute
14.04.2017
12:00–12:30
Moderator: A. Gulin,   Head of the gymnasium unit No. 1576 (Moscow)
Speaker(s): T.M. Kovaleva, Teacher at gymnasium No. 1576 (Moscow), M.M. Lazutkina
14.04.2017
12:00–12:15
Moderator: I.V. Rybina
Speaker(s): E.S. Ivankova, Head of “Flowers of Life” project of “Bereg Nadezhdy” charitable foundation
14.04.2017
12:15–13:00
Moderator: A. Farrakhov,   The founder of the company "Art Personality"
Speaker(s): A.I. Molev, Chairperson of the committee on education of Moscow city Duma, K. Medvedev, Director of “New School”, N. Ilyina, Schoolman, School No. 2103
14.04.2017
12:30–14:00
Organizer(s): Department of the State Policy in the Sphere of Higher Education, Ministry of Education and Science of the Russian Federation, Pushkin State Russian Language Institute, RUDN Univercity
Moderator: M.N. Rusetskaia, Rector of Pushkin State Russian Language Institute
Speaker(s): V.Sh. Kaganov, Deputy Minister of Education and Science of the Russian Federation, L.M. Ogorodova, Director of the Department for State Policy in general education of the Ministry of Education and Science of the Russian Federation, A.B. Sobolev, Rector of FSBEI HE “Pushkin State Institute of the Russian Language”, M.N. Rusetskaia, Pro-rector for academic affairs of FSBEI HE “Pushkin State Institute of the Russian Language”, E.V. Koltakova
14.04.2017
12:30–13:30
Moderator: A. Zorina,   Teacher school № 3 (Balabanovo, Kaluga region)
Speaker(s): A.M. Egorychev, Professor of Russian State Social University, I.Iu.Laizan, General Director, Certec LLC, I.M. Pechishchev, Associate Professor of Perm State University, T.T. Gazizov, Director of the Applied Information Science Institute at TSPU, O.D. Fedorov, Associate Professor at St Petersburg Academy of Post Graduate Education
преподаватели
студенты
14.04.2017
12:30–13:30
panel discussion
Moderator: M.Ia. Schneider, Milgram Gymnasium №45
Speaker(s): V. Pavletič, Organization of International Bachelor’s program, IB Manager responsible for promoting the programs in Europe, Africa, and Middle East.
14.04.2017
12:30–13:30
Moderator: D.Iu. Matveeva, Head of the Project Implementation Unit "The Future of the White Metallurgy" of the ChTPZ Group
Speaker(s): T.I. Kazakova, Deputy Director for academic affairs at Yakovlev ChSIHT, A.Iu. Tymchikov, Technical Director of WorldSkills, Russia, E.M. Dorozhkin, Rector of Russian Vocational Pedagogical University, Iu.V. Smirnova, 1stDeputy General Director of “NASD”
среднее профессиональное образование
14.04.2017
12:30–12:45
Moderator: I.V. Rybina
Speaker(s): S.I. Melina, Methodologist at Moscow State Budget funded Educational Institution of Supplementary Education (advanced training) for specialists, City Methodological Center at Education Department of Moscow (SBEI CMC EDM), O.E. Kamagina, Methodologist at Moscow State Budget funded Educational Institution of Supplementary Education (advanced training) for specialists, City Methodological Center at Education Department of Moscow (SBEI CMC EDM)
14.04.2017
12:45–13:00
Moderator: I.V. Rybina
Speaker(s): E.V. Kalchenko, Head of iSandBOX project
14.04.2017
13:00–14:00
Speaker(s): N. Khokhlov, Testing and development center “Humanitarian Technologies”
14.04.2017
13:00–14:00
Moderator: E.L. Kudrina,  Rector of the Corporate University of "СRMK - educational programs"
Speaker(s): Iu.I. Alexandrov, M.M. Bezrukikh, O.I. Troitskaia
14.04.2017
13:00–13:45
Speaker(s): T.V. Merkulova, Psychologist, leading expert, teacher at the center of psychological support for education “Psion Point”
14.04.2017
13:15–14:00
Moderator: M. Ivanova,  A-point Managing Partner
Speaker(s): A. Shaihutdinova, Founder of” Profilum” Company, O. Dymarskaia, Head of relations with the executive bodies of Moscow Innovations Agency, N. Balahontseva, Head of a department in L'Oreal, T.V.Grigorieva
14.04.2017
13:30–14:45
Moderator: Iu.V. Fedorova
Speaker(s): E.V. Kuznetsova, Tutor at SBEI School No.109, M.V. Dymnich, Assistant to Head of UK ROSVODOKANAL LLC, A.R. Maller, Assistant Professor at the chair of FSAEI FVE “Advanced Training and Re-training Academy for Educators”, P. Osipov, Development Director of “Elite Group”, S.D. Stanpakova, Director of State Budget funded Educational Institution Boarding School No.16 (St Petersburg)
14.04.2017
13:30–14:30
Organizer(s): Ministry of Education and Science of the Russian Federation, Russian National Public Library for Science and Technology
Moderator: Ia.L. Schreiberg,   General Director of the Russian National Public Library for Science and Technology
Speaker(s): Ia.L. Shreiberg, General Director of SPSTL, Russia, E.V. Lindeman, Deputy General Director of SPSTL, Russia for research and methodological, educational and publishing activities, M.V. Goncharov, Head of the division for advanced studies and special projects
14.04.2017
13:45–14:30
Speaker(s): K. Uliashev, Head of the laboratory for pedagogical innovations at Naberezhyie Chelny State Pedagogical University
14.04.2017
14:00–15:00
Organizer(s): Department of the State Policy in the Sphere of Education of Children and the Youth, Ministry of Education and Science of the Russian Federation
14.04.2017
14:00–15:00
Organizer(s): Pushkin State Russian Language Institute
Speaker(s): M.N. Rusetskaia, Rector of FSBEI HE “Pushkin State Institute of the Russian Language”
14.04.2017
14:00–15:00
Speaker(s): A. Savchenko, Head of chair for physical material engineering at the National Research University MIS&A
14.04.2017
14:30–17:30
Organizer(s): Ministry of Education of Moskovskaya Oblast
Speaker(s): M.B. Zaharova, Minster of Education for Moscow Region, A.A. Lagutin, Teacher of information science at Gymnasium No.2 “Quantor”, the winner of “Teacher of Russia 2016”
14.04.2017
14:30–15:30
Moderator: A.A. Iakushkina, Director of the Center for Preschool and Primary Education of the Moscow Institute of Open Education
Speaker(s): E.Iu. Kardanova, Director of the center for monitoring the quality of education at the Institute of education at R&DU HSE, A.A. Iakushkina, Director of the center for preschool and elementary education at Moscow Institute of Open Education
14.04.2017
14:30–15:30
Moderator: A.G. Poliakova,  Head of the Department for Dual Education of the ChTPZ Group
среднее профессиональное образование
14.04.2017
14:30–15:30
Moderator: D.S. Konanchuk,   Academic Director of the Moscow School of Management SKOLKOVO
Speaker(s): S.Iu. Infimovskaia, Director for work with educational and research organizations at “Basovy Element” Company, N.A.Mihalchenkova, Deputy Prime-Minister of Komi Republic Government
преподаватели
студенты
14.04.2017
14:30–15:30
Speaker(s): A.V. Makarchuk, Program Director, CHUDO (MIRACLE) “Federal Research Guidance Center of Tolerance psychology and Pedagogics”.
14.04.2017
14:45–15:45
Moderator: I.V. Rybina
Speaker(s): A.A. Eremina, Associate Professor, speech pathologist at SBEI SCEBS No.52, SGEI HE MSOU 7, O.G. Prihodko, Director Of ISEAR SAEI HE MSPU, Head of Speech Training Chair, Institute of Special Education and Overhaul Rehabilitation at SAEI HE MSPU, V.Iu. Kursheva, Teacher-Counsellor at KSBEI Krasnoyarskaya boarding school No.9, T.Ia. Belousova, Director SBEI RR Volgodonsk Special boarding school “Voskhozhdenie”, E.A. Fondorka, Music Director at BMT No.4 SE No.1, N.V. Micliaeva, Professor of the Childhood Institute at FSBEI HE MSPU, Editor-in-Chief of “Modern Nursery School” journal, Childhood Institute at FSBEI HE MSPU
14.04.2017
15:00–16:30

#одаренныедети
педагогическое сообщество
14.04.2017
15:00–16:00
Moderator: O.G. Mansurov, Head of the program "Preactum"
Speaker(s): Dmitrii Tomchuk, Head of the program National Entrepreneur Network, Maria Sirotinina, President of Student Business Incubators, Young Entrepreneurs and Scientists of Russia Association, Head of the committee for young entrepreneurship at the Council of Ministry of Education and Science of the Russian Federation for the youth affairs, Advisor at FSBEI Skolkovo Institute “Russian center for facilitating youth entrepreneurship, Ilia Dubinskii, Director of the center for entrepreneurship and innovations at Skolkovo Institute of Science and Technology, Alexandera Engovatova, Deputy Pro-Rector of Lomonosov MSU, Margarita Zobnina, Director of the department for ecosystems projects at IIDF, Oksana Romanchuk, Member of Board, associate chairperson of committee on promoting entrepreneurship, OPORA ROSSII, Diana Guts, President of the center for youth and entrepreneurial initiatives “Generation 2025”, Www.crowdstar2up.ru Crowdfunding platform Coordinator, Member of the Board of experts at Moscow Duma
14.04.2017
15:00–16:00
Speaker(s): P. Baskir, Founder of “FODO Obraz”, “League of Robots, Moscow”
14.04.2017
15:00–16:00
Speaker(s): A. Borisenko, General Director of “UNICUM” (Medical HR Service INVITRO)
14.04.2017
15:00–15:45
Moderator: N. Dolgacheva, Director, Ernst and Young
Speaker(s): P. Baskir, Founder of FODO “Obraz”, “League of Robots”, N. Pak, Founder of “League of Robots”, V. Sikorskii, CEO of supplementary education centers network “Unium”, M. Mordasov, СЕО Smart Course
14.04.2017
15:00–15:30
Speaker(s): I.D. Taaev, 1st Deputy Minister of Education and Science of Chechen Republic, E.V. Smirnova, Head of Technological Support for e-Monitoring at Academy of Social Management
14.04.2017
15:30–17:00
workshop
Speaker(s): A.S. Mohova, Artist, Teacher of the course on submission portfolio for entering UAL, Master of Arts, Chelsea College of Arts
14.04.2017
15:30–16:30
Moderator: G.E. Afanasiev Head of "Expert Club of Industry and Energy"
Speaker(s): A.S. Filinkov, Director of Vyatka State Agrarian Academy Center, D.V. Rudoi, Dean of agro-industrial department of Donskoy State Technical University, I.A. Lepeshkin, Director of MCPU project activities
преподаватели
студенты
14.04.2017
15:30–16:30
Speaker(s): O.B. Polynskaia, HR Head of CTRP Group, A.A. Rogozinnikov, Head of the Alumni Association of “The Future of White Metallurgy” Project of CTRP Group
среднее профессиональное образование
14.04.2017
15:45–16:45
Moderator: I.V. Rybina
Speaker(s): N.M. Boronets, Head of Speech Pathology Chair at FSAEI HE “North Caucasian Federal University”, V.Iu. Corablev, Head of RSSAA orchestra, Associate professor of Russian State Specialized Academy of Arts, Iu.A. Afanaseva, Associate Professor of the Chair for oligophrenopedagogics and clinical base for special pedagogics at ISEAR SAEI HE MSPU, Institute of Special Education and Overhaul Rehabilitation SAEI HE MSPU, O.A. Shevchenko, professor of Labor Law and Social Security Rights Chair at Kutafin Moscow State Law University (MSLU), A.A. Kuznetsov, Post graduate at Lomonosov MSU, S.A. Dolzhenkova, Director of SBEI RR “Kazan Boarding School”
14.04.2017
16:00–18:00
Organizer(s): Ministry of Education and Science of the Russian Federation, Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD), NRU-HSE
#международнаяповестка
14.04.2017
16:00–17:00
Speaker(s): V. Rabin, General Director of educational center “CHALLENGE”
14.04.2017
16:00–16:45
Moderator: E. Lutsenko, Head of Educational Programs Qiwi
Speaker(s): A. Kurua, HR Department of PepsiCo, K. Savitskii, Director of programs for developing a group of companies “Children’s’ State”, Iu. Pass, Founder of “Project Pro”, L.N. Koblova, deputy Head of the Administration of Public Relations at FAS, Russia
14.04.2017
16:00–16:30
Moderator: N.V. Andreeva, Mixed Training Center
Speaker(s): M.A. Smirnova, Sub schoolman on subject matters, school No. 777 (Moscow), E.A. Savina, Schoolman, School No. 777 (Moscow), M.V. Vasilyeva, Sub schoolman on quality assessment, school No.2116 (Moscow)
14.04.2017
16:30–17:30
Moderator: S.V.Volkova, Deputy Head of the Commission for the Quality of Education of the Council for Youth Affairs of the Russian Ministry of Education and Science
Speaker(s): Iu.Iu. Bialovskii, Pro-rector for academic affairs at FSBEI HE RyazSMU of Ministry of Health of the Russian Federation, A.A.Gazenkampf, Dean of the general medicine department of Voino-Yasnetsky Kransoyarsk State Medical University, N.V. Ushakova, Vice President at NP “National Medicine Chamber”, A.N.Shvindt, Deputy Head of the Expert Panel at the Committee on Education and Science of the Lower House of Russian Parliament of Federal Assembly, A.V.Zhilin, Co-founder of a youth project” Want my Diploma” of the All-Russian public organization “For Quality Education”
преподаватели
студенты
14.04.2017
16:30–17:30
Speaker(s): I. Grunicheva, Head of Stamford project, Sergey Ershov, Teacher at Moscow SBEI gymnasium at Moscow State University of Railway Engineering (MIIT), Marina Ordian, Teacher at Moscow SBEI Technical Engineering school, Svetlana Zaitseva, Teacher at Moscow SBEI school No.1119
14.04.2017
16:30–17:00
Moderator: N.V. Andreeva, Mixed Training Center
Speaker(s): Vedrana Pavletič, Manager for developing and acknowledgement of international Bachelor’s programs in Europe, Africa and Middle East, international Bachelor’s program arrangement
14.04.2017
16:45–17:45
Moderator: I.V. Rybina
Speaker(s): I.V. Gorohova, Associate Professor of Social Pedagogics Chair at the State Social and Humanitarian University, M.L. Liubimov, Direct of Diagnostics and Consulting Center “Blago” at the Institute of Supplementary Education of MSPU, V.A. Tomson, Senior Teacher at ISEAR SAEI HE MSPU, Institute of Special Education and Overhaul Rehabilitation SAEI HE MSPU, N.V. Chudakova, Deputy general Director for social projects, Museum of Amusive Science “Experimentanium”, V.M. Raskina, Manager of the museum
14.04.2017
17:00–18:00
Moderator: N. Rozhdestvensky,    Expert in the field of business and entrepreneurship development, methodologist of educational products
Speaker(s): Ivan Dementiev, Dean of the department for technological entrepreneurship at Moscow Polytechnic Institute, Artem Shadrin, Director of the Department for Strategic Development and Innovation of the Russian Ministry of Economic Development and Trade, Oleg Kazakovtsev, Member of the Committee on Science, Education and Culture at the Federal Assembly, Nadezhda Surova, Director of R&DI “Institute of Social Design” FSBEI HPE “Plekhanov Russian University of Economics”, Nadezhda Korosteleva, Student entrepreneurship development Manager at the department of information science and control systems of Moscow Polytechnic University, Konstantin Barmashov, Director of Innovation foundation “Capitany”, Timofei Golovin, Partner and director for corporate services, NUMA Moscow, General Director of NUMA Invest
14.04.2017
17:00–18:00
Organizer(s): Association of School Librarians of Russian World (RUSLA)
Speaker(s): T. D. Zhukova, President of the Association of School Librarians of the Russian World (ASLRW)
14.04.2017
17:00–18:00
Speaker(s): S. Medvedchikov, Executive Director of Anthroponomics School
14.04.2017
17:00–18:00
Speaker(s): M. Cheredilina, Associate Professor of Individualization and Tutorship Chair at MSPU, Board Member of IPO “Interregional Tutor Association”
14.04.2017
17:00–18:00
Moderator: N.V. Andreeva, Mixed Training Center
Speaker(s): Vedrana Pavletič, Manager for developing and acknowledgement of international Bachelor’s programs in Europe, Africa and Middle East, international Bachelor’s program arrangement, V.N.Pogodin, Teacher of information science at lyceum No. 1535, P.A.Severinets, Schoolman, school No. 1468 (Moscow)
14.04.2017
17:00–17:45
Moderator: M. Ivanova,  A-point Managing Partner
Speaker(s): N. Dobrynchenko, Cofounder of “Parents’ League”, D. Abramova, Cofounder of “Kodabra” company, A. Bulochnikova, founder of the project “I Know. I love”
#государственночастноепартнёрство
15.04.2017
10:30–11:30
Moderator: M.M. Mirkes, Director of “School of antroponic”
Speaker(s): M.M. Mirkes, Anthroponomics School Manager, the author and Manager of a group of projects such as Educational Extreme, Expert of Interregional Tutor Association (Krasnoyarsk), O.G. Belousova, Seminar presenter and consultant on family learning, the author of the project “Living Education”
15.04.2017
10:30–11:30
Speaker(s): L. Lucenko, Head of educational programs QIWI BANK, A. Zavorohina, QIWI BANK Brand Manager
15.04.2017
10:30–11:30
Moderator: V. Shimanskaia
Speaker(s): I. Vinnik, Psychologist, Psychiatrist of “I am a Parent” web portal
15.04.2017
10:30–11:30
Moderator: O.V. Aprelskaia
Speaker(s): A. Turchina, Founder of musical educational project “7Notka”, V. Generalova, Founder of the English Center “Campus”, A. Storozhev, Founder of the laboratory of holistic education, the author of the popular book “Methodology of Family Learning”, Iu.Sharovatova, Head of on-line projects “External studies – Home School of Foxford”
15.04.2017
10:30–11:30
Speaker(s): M.N. Sartan, General Manager, Smart School Company, M.R. Bitianova, Director of the center for psychological support for education “Psi Point”
15.04.2017
10:30–11:30
Moderator: N.N. Dobrynchenko-Matusevich, Leader of the Parents' League, curator of the program for parents of MIEF
Speaker(s): K.N. Polivanova, Director of the Research center for Modern Childhood of the Institute of Education at R&DU HSE, N.Gorshkova, ” Public Opinion Foundation”, S.V. Chupsheva, General Manager, Strategic initiatives Agency
15.04.2017
10:30–11:30
Organizer(s): Ministry of Education and Science of the Russian Federation, Ministry of General and Professional Education of Rostovskaya Oblast
Moderator: A. Babkina,   Project manager Dobro.mail.ru
Speaker(s): E. Bermant, Director of the Foundation “Children’s Hearts”, E. Panova, Director of the Foundation “Help for Homeless”, A.V. Tsepliaeva, Executive Partner of “Alfaville” educational center, O.V. Shmatko, Executive Partner of “Alfaville” educational center
15.04.2017
10:30–11:30
Moderator: A. Zyrianova,   Partner SelfMamaForum
Speaker(s): T. Zhabbarov, Executive Partner “Smart Course”, A. Adamskii, Head of Research at the Institute of Problems of Educational Policy “Eureka”, M.V. Zaitseva, member of “Teacher for Russia” program, Teacher of Russian and Literature at SES No.12 (Obninsk)
15.04.2017
10:30–11:00
Speaker(s): N.V. Kurbatova, Elementary school teacher, school No. 1148 named after Dostoevsky (Moscow)
15.04.2017
11:00–12:00
Moderator: E.V. Ushakova
Speaker(s): E.G. Chernousova, Teacher-counselor, A.V. Kuritsyn, Teacher-counselor, Iu.A. Lobanova, Teacher-counselor, SBI CPPC MDE
15.04.2017
11:00–12:00
Moderator: V. Shimanskaia
Speaker(s): M.A. Ziganov, Research Advisor of Lomonosov School
15.04.2017
11:00–11:30
Speaker(s): A.N. Pushkin, Head of Preschool Education Department, school No. 1148 named after Dostoevsky (Moscow)
15.04.2017
11:30–13:00
Speaker(s): M. Vasilyev, President of RAER, certified trainer, LEGO Education Academy, Russian Association of Educational Robotics
15.04.2017
11:30–12:30
Moderator: I. Chernova,  Mother of the schoolboy, the head of the department in the IT company
Speaker(s): Ia. Hokhlova, Child Psychologist, V. Tsatrian, Non-executive director of NOS School
15.04.2017
11:30–12:30
Speaker(s): T.V. Beglova, Psychologist- Methodologist of the center for psychological support for education “Psi Point”
15.04.2017
11:30–12:30
Moderator: N.S. Belogolovtsev, Editor-in-chief of the online edition of MEL.fm
Speaker(s): I. Survillo, I. Vetoshkin, E. Kochina, S. Lazareva, A. Toktaryova, High school students, bloggers, on-line publications about “Mel” education
15.04.2017
11:30–12:30
Moderator: A.A. Sharova
Speaker(s): L. Shurygina, Founder of the elementary school “Makaroon”, V. Glasko, Founder of the family club “Kaimanchik”, L. Kriuchkova, Cofounder of NOOS School .
15.04.2017
11:30–12:30
Moderator: T. Dmitrieva,   Author of the blog ?Sex is’, Co-organizer of the event ?Sexprosvet 18’
Speaker(s): M. Travkova, Family psychologist, Family system psychiatrist, Project Lecturer of “Sexprosvet 18+”
15.04.2017
11:30–12:30
Moderator: N.N. Dobrynchenko-Matusevich, Leader of the Parents' League, curator of the program for parents of MIEF
Speaker(s): E. Shohina, Head of children’s business school of RUIE, Ia. Gref, Founder of Khoroshkola, S.V. Chupsheva, General Manager, Strategic initiatives Agency, M. Rakova, Mastermind and Director of children’s Techno Parks “Quantorium”
15.04.2017
12:00–13:00
Moderator: S.V. Alehina
Speaker(s): E.V. Samsonova, Head of NMC IPIE, E.L. TSyrulnikova, Head of “Nash Dom” business unit, SBEI SES No.1206, E.V. Bagaradnikova, Executive Director of RPO “Contact” established to help children with autism spectrum disorders, Member of MGARDI Council (Moscow City Association of Physically Challenged Children’s Parents), member of Coordinating board on Physically Challenged Children related matters at OP RF, CEO of the Board at the Center for Psychological, Medical and Social support for children and teenagers, I.Iu. Shpitalskaia, Manager of the Center for FRS “Vera, Nadezda, Lubov”
15.04.2017
12:00–13:00
Speaker(s): V. Prokofiev, Ex Editor-in-chief of “Where to Learn”, “Elite Personnel” publications, the author and presenter of “Ideal Education” Course
15.04.2017
12:30–14:30
Moderator: N.N. Dobrynchenko-Matusevich, Leader of the Parents' League, curator of the program for parents of MIEF
Speaker(s): D. Golovina, Founder of MomForse, A. Zyrianova, partner of SelfMamaForum, E. Kudriashova, Director of the Department of Corporate Culture at Sberbank, A. Litvin, Cofounder of Baby Guru, A. Iziumskaia, Cofounder of “The Great Bear”
15.04.2017
12:30–13:30
Moderator: O. Balashova
Speaker(s): O. Shigireva, Author of courses in Children’s Academy of Success, K. Komarova, Teacher of City Class, L. Petrushina, Psychologist
15.04.2017
12:30–13:30
Moderator: I.O. Ganina
Speaker(s): I.V. Kolomoets, Cofounder and General Manager of “Uchi.ru”, A.V. Clima, Development Manager, IClass, P.S. Arsenyev, Executive Director, InternetUrok.ru, Iu.A. Sharovatova, Head of on-line projects “External studies – Home school”, Foxford, M.S. Segineva, Organizer of Multimatic and Poincare schools, the author of courses on multicell mathematics and research of learning tools
15.04.2017
12:30–13:30
Moderator: V.V. Skarga,  Head of the Department of Special Education and Health Savings in the Education Sector of the Ministry of General and Professional Education of the Rostov Region
Speaker(s): V.V. Skarga, Head of the department for special education and health protection in education at the Ministry of general and Vocational education of Rostov Region, V.B. Voinov, Research Adviser of regional center for health protection in education, SBI RO Center of Psycho-Pedagogical and Medical Help, Leading Research Advisor, FSBIS Institute of Unsaturated Zones at the South research center of Russian Academy of Sciences, S.N. Kulba, Research Adviser of regional center for health protection in education, SBI RO Center of Psycho-Pedagogical and Medical Help, Senior Research Officer at the chair of Biology and general pathology, Dagestan State Technical University
15.04.2017
12:30–13:30
Moderator: Iu. Semenova,   The head of the parent program of the charity fund "Contribution to the future" (Sberbank)
Speaker(s): K.N. Polivanova, Director of research center for modern childhood at R&DU HSE, E.Kh. Melvil, Director of ZIL Cultural Center, Teacher at Moscow School of Social and Economic Sciences, S. Pantiulina, the author and head of the project “Family Tour. Family Visit to Museum”, L. Chekalova, co-author of the project “Family Art Center HELLO FUTURE”
15.04.2017
12:30–13:30
Moderator: N.S. Belogolovtsev, Editor-in-chief of the online edition of MEL.fm
Speaker(s): D.O. Koroleva, Director of the contest for educational innovations, junior research assistant of Modern Childhood Research Center at the Institute of Education R&DU HSE, D.A. Abramova, cofounder of “Kodabra” School of digital arts, S. Dragaeva, Executive Director, Virry
15.04.2017
12:30–13:30
Speaker(s): A.F. Shadura, Child and Family Psychiatrist at the Institute of Harmonic Development and Adaptation
15.04.2017
12:30–13:30
Speaker(s): I.V. Karneeva, Teacher-counselor of the supreme qualification grade, certified gestalt therapist, “Mann, Ivanov and Ferber” Publishing House
15.04.2017
12:30–13:00
Moderator: V. Shimanskaia
Speaker(s): V.A. Shimanskaia, The Leading Russian Expert on Emotional Intelligence (EQ) development, author of the project “Academy of Monsiks”, S.P. Astashkevich, Vice President of the association of Kosice Karate, Chief Referee of Kosice Karate competitions in Russia
15.04.2017
13:00–14:00
Speaker(s): Iu. Pass, Director, PROekt PRO: Pass to Profession
15.04.2017
13:00–13:30
Moderator: V. Shimanskaia
Speaker(s): E. Zhadanova, Marketing Director, “Prosveschenie” publishing house
15.04.2017
13:00–13:30
Speaker(s): N. Chudakova, Special projects monitoring, “Experementatum” Museum
15.04.2017
13:30–14:30
Moderator: N. Mandrova, Creator of the camp “Jurmala digital camp for teens”
Speaker(s): I.V. Novokreshchyonov, Schoolman, Pokrovsky Kvartal School, E.L. Kogteva, Student’s Mama, N. Asadova, Schoolman of Occupations of the Future School “CrushPro”
15.04.2017
13:30–14:30
Speaker(s): K.A. Knorre-Dmitrieva, Journalist, Head and Instructor of the search and rescue team and Instructor of prevention group “Lisa Alert”
15.04.2017
13:30–14:30
Speaker(s): M.Iu. Chibisova, Head of Psychological and Pedagogical support, Smart School Company
15.04.2017
13:30–14:30
Speaker(s): M. Mirkes, Anthroponomics School Director, the author and manager of a group of projects “Educational Extreme”, Expert of Interregional Tutor Association (Krasnoyarsk), A.K. Belolutskaia, Leading Research Advisor at the laboratory of child development at the Institute of System Projects at Moscow City Pedagogical University
15.04.2017
13:30–14:30
Moderator: O. Fedorov, Senior Methodist of the "Teacher for Russia" program
Speaker(s): N.Litvak, Professor of mathematics at Holland University of Twente, Mother of two daughters and the author of books “Who Needs Maths” and “Our Good Teenagers”, Ia.Patlis, Head of High School sector at School of Life
15.04.2017
13:30–14:30
Speaker(s): D.A. Labetskii, Executive Director, InnoPark, Iu.R. Airapetova, Program Director, InnoPark
15.04.2017
13:30–14:15
Speaker(s): E. Morozov, E. Morozov, Executive Partner, Intend; E.Naumzeva, Executive Partner, Intend, E. Naumtseva
15.04.2017
14:00–15:00
Moderator: V. Shimanskaia
Speaker(s): A.N. Trofimova, Schoolman, Lomonosov Elementary School, A. Satusheva, Member of “Teacher for Russia” program, Teacher of English, MBEI Karinskaya SES (Moscow Region)
15.04.2017
14:15–14:45
Speaker(s): O.M. Panin, Founder, Executive Partner Center-Game
15.04.2017
14:30–15:30
Moderator: A. Litvin, Cofounder Baby Guru
Speaker(s): D.V. Loseva, Spam analyst, expert at Kaspersky Laboratory, K.Ignatiev, head of web content analysis group, Kaspersky Laboratory, G. Mursalieva, ” Novaya Gazeta” columnist, the author of “Death Group” investigation, N. N. Dobrynchenko-Matusevich, Leader of “Parent’s League”
15.04.2017
14:30–15:30
Speaker(s): A.M. Lobok, Professor at Institute of Psychology USPU (Ekaterinburg), Leading Research Advisor at MSPU (Moscow)
15.04.2017
14:30–15:30
Speaker(s): I.V. Karneeva, Teacher-counselor of the supreme qualification grade, certified gestalt therapist, “Mann, Ivanov and Ferber” Publishing House
15.04.2017
14:30–15:30
Moderator: E. Antonova,   Mother of three children and the author of the "Large Book" and "Parents' Diaries"
Speaker(s): I. Zhogoleva, Mother of 4 children, Head of the project “Childhood Has no Limits”
15.04.2017
14:30–15:30
Speaker(s): O. Ogorodnik, Film director and script writer of “Academy of Monsiks”
15.04.2017
14:30–15:30
Speaker(s): A.G. Teplitskaia, Psychologist- Methodologist of the center for psychological support for education “Psi Point”
15.04.2017
14:30–15:30
Organizer(s): Department of General Education Ministry of Education and Science of the Russian Federation
Speaker(s): M.N. Rusetskaia, Rector of Pushkin Institute of Russian Language, I. Kolomoets, Founder of “Uchi.ru” Platform
15.04.2017
14:30–15:30
Moderator: N. Malgina
Speaker(s): A. Komissarov, Head of Gamified Education CS – NPO play activity-based education, Methodologist-game expert, author of 40+ educational games, Teacher of innovative pedagogics at R&DU HSE, L. Pokrovskaia, cofounder and editor of Family Learning journal, A. Meniailo, Partner Happiness Director, Social adaptation project “Polden”, S. Korneev, Head of the project “Science Holiday”, D. Kirianov, founder of “Nerepetitor.ru”
15.04.2017
15:30–16:00
intervention
Speaker(s): L.N. Kafafov, Development Manager, BKC-ih Test center, Moscow, IELTS Centre
15.04.2017
16:00–17:00
Speaker(s): A. Vladimirskaia, Head of Anti-Slavery project
15.04.2017
16:15–17:00
Speaker(s): E.A. Postnikova, Partner’s Program Manager, Museum of Man “Living Systems”
15.04.2017
17:00–18:00
Speaker(s): L. Maradze, General Manager, ANO SE “Career Design”
12.04.2017
10:00–11:00
Зал «Лаунж В»
Speaker(s): R&DI “Gagarin CTC”
12.04.2017
10:30–18:00
Зал «Лаунж А»
Organizer(s): Department of Finance, Organization of Budgeting, Methodology and Economy of Science and Education, Ministry of Education and Science of the Russian Federation, National Research University "MPEI"
12.04.2017
12:00–12:30
Зал Аллея Стартапов
Speaker(s): I. Sozontov, CEO LUDI
12.04.2017
12:30–13:00
Зал Аллея Стартапов
Speaker(s): M. Kaluzhskaia, Founder
12.04.2017
13:00–13:30
Зал Аллея Стартапов
Speaker(s): T. Arhipova, MIO “Mirbis”
12.04.2017
13:30–14:00
Зал Аллея Стартапов
Speaker(s): V. Shcherbakov, Founder
12.04.2017
14:30–15:00
Зал Аллея Стартапов
Speaker(s): A. Bagautdinov, Founder
12.04.2017
15:00–16:00
ММСО Арена Театриум
Organizer(s): «Russian State Social Univercity», Ministry of Education and ScienceOf the Russian Federation
Moderator: N.B. Pochinok,   Rector of the Russian State Social University
Speaker(s): I.A. Chernoskutova, Acting Director of the Department for State policy in Vocational Training and FVE, A.V. Besshtanko, Deputy Head of Labor and Social Protection Department, Moscow, A.A. Bikbulatova, Pro-rector for Methodological Work and Special Education Needs, Associate Professor at FSBEI HE “Social State University of Russia”, V.S. Neumyvakin, Head of Administration for implementing state policy in education at Education Department of Moscow
12.04.2017
15:00–15:30
Зал Аллея Стартапов
Speaker(s): Iu. Chirkova, HR Director, “Mikhailov & Partners” Company
12.04.2017
15:30–16:00
Зал Аллея Стартапов
Speaker(s): D. Grinevskaia, Founder
12.04.2017
16:00–16:30
Зал Аллея Стартапов
Speaker(s): D. Abramova, C-Founder, “Kodabra” Digital Arts School
13.04.2017
12:00–12:30
Зал Аллея Стартапов
Speaker(s): A. Startsev, CTO Relevant Media
13.04.2017
13:00–13:30
Зал Аллея Стартапов
Speaker(s): S. Nepalkov, Founder
13.04.2017
14:00–14:30
Зал Аллея Стартапов

13.04.2017
14:30–15:00
Зал Аллея Стартапов
Speaker(s): A. Noskova, CEO Postupi.online
13.04.2017
15:00–15:30
Зал Аллея Стартапов

13.04.2017
15:00–15:30
Зал Аллея Стартапов
Speaker(s): V. Shcherbakov, CEO Teachbase
14.04.2017
10:00–11:30
ММСО Арена Театриум
Organizer(s): Department of the State Policy in the Sphere of Education of Children and the Youth, Ministry of Education and Science of the Russian Federation
14.04.2017
12:00–12:30
Зал Аллея Стартапов
Speaker(s): I. Shashkina, CEO LingvaLeo
14.04.2017
12:30–13:00
Зал Аллея Стартапов
Speaker(s): A. Larianovskii, CEO Sky Eng
14.04.2017
13:00–13:30
Зал Аллея Стартапов
Speaker(s): V. Shmidt, Development Director
14.04.2017
13:30–14:00
Зал Аллея Стартапов
Speaker(s): A. Polenok, Founder
14.04.2017
14:00–14:30
Зал Аллея Стартапов
Speaker(s): N. Lutohin, Founder
14.04.2017
14:30–15:00
Зал Аллея Стартапов
Speaker(s): E. Lebedev, CMO Netology group
14.04.2017
15:30–16:00
Зал Аллея Стартапов
Speaker(s): T. Minaeva, life coach, Career Counselor, N. Kashani (Novikova)
15.04.2017
12:00–12:30
Зал Аллея Стартапов
Speaker(s): D. Koroleva, Director of Educational Innovations Content (EIC)
15.04.2017
12:30–13:00
Зал Аллея Стартапов

15.04.2017
13:30–14:00
Зал Аллея Стартапов
Speaker(s): E. Nikitina, Founder
15.04.2017
14:00–14:30
Зал Аллея Стартапов
Speaker(s): M. Mordasov, General Manager and Mastermind of the project ?Smart Course”
15.04.2017
14:30–15:00
Зал Аллея Стартапов